Aktualizace: 4.04.2024 16:24
Tel Aviv – Izraelské armádní vyšetřování útoku v Pásmu Gazy, při němž zahynulo sedm humanitárních pracovníků, by mohlo trvat týdny. Novinářům to dnes sdělila mluvčí vlády Raquela Karamsonová. Armáda a vláda incident již označily za tragický a jako příčinu uvedly špatnou komunikaci.
Úder provedla izraelská armáda v pondělí večer, podle zdrojů deníku Haarec pomocí dronu typu Hermes 450. Terčem, podle izraelských představitelů nechtěným, byl konvoj organizace World Central Kitchen (WCK), který vezl humanitární potravinovou pomoc. Ve třech vozech se nacházeli občané Austrálie, Polska, Británie, jeden člověk s dvojím občanstvím USA a Kanady a Palestinci. Zdroje z ministerstva obrany sdělily Haarecu, že cílem měl být bojovník islamistického hnutí Hamás, který se však ke konvoji nepřipojil.
Incident podle očekávání bude jedním z témat dnešního telefonátu mezi izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem a americkým prezidentem Joem Bidenem.
Biden, stejně jako řada dalších západních představitelů, nad útokem vyjádřil rozhoření. V telefonátu se zakladatelem WCK, španělsko-americkým šéfkuchařem Josém Andrésem, řekl, že dá Izraeli jasně najevo, že humanitární pracovníci musí být chráněni. Nejmenovaný zdroj z americké administrativy sdělil listu The New York Times (NYT), že Bidenův hněv ohledně izraelského způsobu vedení války „dosáhl vrcholu“. Není jasné, zda se toto nějak projeví na americké zahraniční politice vůči Izraeli, podotýká NYT.
Zakladateli WCK Andrésovi se v telefonátu omluvil izraelský prezident Jicchak Herzog. Média dnes informují, že WCK požaduje nezávislé vyšetřování incidentu třetí stranou. Kdy začne humanitární organizace v Pásmu Gazy opět působit, není jasné.
Počet zabitých humanitárních pracovníků v Pásmu Gazy podle koordinátora OSN pro humanitární záležitosti Jamieho McGoldricka již překročil 200 za šest měsíců, což je více než v kterémkoli jiném zaznamenaném konfliktu, píše dnes server Politico.
Izrael s cílem zcela zničit palestinské hnutí Hamás zahájil vojenskou ofenzivu v Pásmu Gazy po říjnovém útoku, kdy ozbrojenci Hamásu a jeho spojenců v izraelském pohraničí povraždili téměř 1200 lidí a zhruba 250 osob zavlekli na palestinské území. V souvislosti s izraelskými údery zemřelo podle úřadů spravovaných Hamásem v Pásmu Gazy k dnešku 33.037 lidí, z toho podle březnových údajů izraelské strany přes 16.000 tvoří bojovníci Hamásu.