Komerční prezentace Aktualizace: 5.08.2024 12:02

Tel Aviv – Blokování humanitární pomoci do Pásma Gazy by mohlo být „morální a oprávněné“, i kdyby to způsobilo smrt dvou milionů civilistů, kteří by zemřeli hladem. Prohlásil podle serveru The Times of Israel (ToI) izraelský ministr financí Becalel Smotrič. Tento krajně pravicový politik si vysloužil kritiku za řadu výroků a zastává názor, že Izrael by měl na tomto palestinském území obnovit židovské osady. Izraelská ofenziva v Gaze, která začala loni v říjnu v odvetě za teroristický útok palestinského Hamásu na Izrael, si od října vyžádala životy nejméně 39.623 Palestinců, uvedly dnes tamní úřady vedené Hamásem.

„Posíláme tam pomoc, protože nemáme jinou možnost…Nikdo nám nedovolí způsobit dvěma milionům civilistů smrt hlady, i když by to mohlo být oprávněné a morální, dokud se nevrátí domů rukojmí,“ řekl podle serveru ToI Smotrič na konferenci v Jad Binjanim, kterou pořádal deník Israel Hajom.

Smotrič také zopakoval, že podporuje židovské znovuosídlení Gazy, ale nežádá na vládě, aby to byl jeden z válečných cílů. Smotrič tvrdí, že kdyby se Izrael v roce 2005 z Pásma Gazy nestáhl, neprovedlo by palestinské teroristické hnutí Hamás útok na Izrael. Při něm loni 7. října palestinští ozbrojenci zabili na 1200 lidí, většinou civilistů, a 251 osob unesli do Gazy. Na 110 lidí stále zadržují, asi třetina jich je zřejmě už mrtvá. Izrael se z Gazy v roce 2005 stáhl na základě mírových dohod, dva roky na to území násilím ovládl Hamás.

Izraelská odvetná ofenziva stála podle úřadů v Gaze životy nejméně 39.623 Palestinců, většinou civilistů, a na 91.400 Palestinců při ní bylo zraněno. Počty nelze nezávisle ověřit, podle expertů úřadů OSN více méně odpovídají skutečnosti, tisíce mrtvých jsou také podle jejich odhadu stále pod troskami domů zničených masivním izraelským bombardováním.

Smotrič dostal v Netanjahuově koaliční vládě, která je u moci od prosince 2022, kromě postu ministra financí i nově zřízenou funkci ministra na ministerstvu obrany, který má pravomoc nad civilní správou více než poloviny Izraelem okupovaného Západního břehu. Smotrič dlouhodobě podporuje rozšiřování osad na Západním břehu, kde v jedné z nich také žije. Z hlediska mezinárodního práva je rozšiřování osad nelegální.

Smotričovy výroky mohou podle agentur přispívat i k intenzivnějším násilnostem osadníků vůči Palestincům na Západním břehu, které ještě zesílily po říjnovém útoku Hamásu na Izrael. Například loni v únoru v obci Huvára desítky židovských osadníků v reakci na zabití dvou osadníků palestinským radikálem útočily na Palestince a zapalovaly jejich domy a auta. Po těchto událostech, které i místní izraelský armádní velitel označil za pogrom, Smotrič prohlásil, že Huváru „je třeba vyhladit“.

Podíl
Exit mobile version