Komerční prezentace Aktual.: 4.09.2024 10:50

Tel Aviv – Izraelský premiér Benjamin Netanjahu záměrně zdržel uzavření dohody o příměří v Gaze s teroristickým hnutím Hamás, když v červenci předložil dokument s novými požadavky, který se výrazně lišil od návrhu oznámeného koncem května americkou vládou. Ta tehdy přitom tvrdila, že s květnovým návrhem Izrael souhlasí. Informoval o tom izraelský server Ynet, který v úterý zveřejnil obsah Netanjahuova pozměněného návrhu.

Netanjahu čelí už řadu týdnů od mnohých kritice, že záměrně zdržuje dohodu s Hamásem, aby se udržel co nejdéle u moci. Netanjahu dlouhodobě tvrdí, že válka v Pásmu Gazy musí trvat tak dlouho, dokud nebude Hamás zničen, což mnozí považují za nereálné. Stejný cíl prosazují i jeho koaliční krajně pravicoví partneři, bez nichž by se Netanjahuovi vláda rozpadla.

Izraelská média už několik týdnů píší o tom, že šéfové tajných služeb i ministr obrany Joav Galant se už dlouho snaží přimět Netanjahua ke kompromisu ohledně dohody o příměří ve snaze zachránit život rukojmích unesených Hamásem loni 7. října a také zabránit další eskalaci se spojenci Hamásu – Íránem a libanonským hnutím Hizballáh, s nímž izraelská armáda bojuje na severu Izraele.

Klíčovým bodem neshod je od července přítomnost izraelské armády v takzvaném Filadelfském koridoru na hranicích Pásma Gazy s Egyptem, což je právě jeden z bodů, které Netanjahu v červencovém návrhu oproti tomu květnovému pozměnil. Netanjahu tvrdí, že armáda na této hranici musí zůstat, aby Hamás nemohl pašovat do oblasti zbraně. Izraelští opoziční lídři ale míní, že přítomnost vojáků v oblasti snahy Hamásu o pašování výzbroje skrz síť tunelů nezastaví. Armáda se tak podle nich může z této oblasti stáhnout, jak požaduje Hamás a Egypt. Udrží si totiž možnost se tam kdykoliv a relativně rychle vrátit.

Server Ynet v úterý s odvoláním na kopie Netanjahuova červencového návrhu a nejmenovaného izraelského činitele napsal, že premiér „záměrně sabotuje“ dohodu o příměří. „Izrael v květnu předložil návrh dohody, která by umožnila návrat rukojmích a vedla k příměří, ale k překvapení (izraelské) vlády Hamás souhlasil s většinou podmínek,“ napsal. „Během týdnů byl vypracován nový dokument, který oficiálně obsahoval ´upřesnění´, ale v podstatě zahrnoval změny, které torpédovaly jakoukoli šanci na dohodu,“ dodal Ynet.

„Tento dokument je smočený krví šesti rukojmích zavražděných v tunelu v Rafáhu,“ citoval server nejmenovaného izraelského činitele. O víkendu izraelská armáda našla v tunelu na jihu Pásma Gazy v oblasti Rafáhu těla šesti rukojmích, které zřejmě zabili ozbrojenci z Hamásu krátce před tím, než je našli vojáci. Tato tragická událost výrazně zesílila už měsíce trvající demonstrace proti vládě, kterou příbuzní unesených viní, že nedělá dost pro záchranu jejich blízkých. V neděli večer kvůli tomu do ulic Tel Avivu, Jeruzaléma a dalších izraelských měst vyšlo protestovat proti vládě na půl milionu lidí a v pondělí se konala generální stávka, kterou ale odpoledne ukončil verdikt soudu.

Jednání o příměří v Gaze zprostředkovávají Egypt, Katar a Spojené státy. Zatím se jim podařilo přimět válčící strany jen k jedinému příměří, během něhož loni koncem listopadu Hamás propustil 105 rukojmích a Izrael pustil na svobodu 240 palestinských vězňů. Čtyři unesené propustil Hamás už před příměřím. Izraelská armáda zachránila dosud osm živých rukojmích a přivezla do Izraele těla 37 zemřelých či zabitých unesených, včetně tří, které na útěku od jejich věznitelů omylem zabili izraelští vojáci. Nyní v Gaze zůstává 97 z 251 unesených 7. října, z toho nejméně 33 je podle izraelské armády mrtvých.

V pondělí i americký prezident Joe Biden kritizoval Netanjahua, že nedělá dost pro uzavření dohody o příměří a o propuštění rukojmích. Spojené státy v posledních týdnech vyjadřovaly optimismus ohledně dohody o příměří, o kterou se z izraelských vyjednávačů snaží šéfové tajných služeb David Barnea a Ronen Bar. Server ToI dnes napsal, že jen několik hodin před pondělní Netanjahuovou tiskovou konferencí, na níž premiér opět trval na zachování přítomnosti izraelské armády ve Filadelfském koridoru, letěl Barnea do Kataru sdělit tamním vyjednávačům, že Izrael je připraven stáhnout jednotky z tohoto koridoru ve druhé fázi příměří. Netanjahuův úřad to nepopřel, ale uvedl, že bezpečnostní kabinet o druhé fázi příměří zatím nejednal.

 

Podíl
Exit mobile version