Praha – Nové jaderné bloky v Dukovanech postaví korejská společnost KHNP. Zatím půjde o dva reaktory, vláda ovšem bude ještě s vítězem jednat o opci na výstavbu dalších dvou bloků v Temelíně. Cena za jeden reaktor při výstavbě dvou bloků je při současných cenách 200 miliard korun. Kabinet dal korejské společnosti přednost před francouzskou firmou EDF. Na dnešní tiskové konferenci po jednání vlády to uvedl premiér Petr Fiala (ODS). Půjde o největší a nejdražší zakázku novodobé České republiky. Rozpočtové náklady na přípravné práce budou v příštích pěti letech celkem 80 až 85 miliard korun. nebude kvůli tomu nutné dělat mimořádná rozpočtová opatření, řekl novinářům ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

První reaktor by se měl začít stavět v roce 2029, do zkušebního provozu by měl jít v roce 2036.

Vláda se podle Fialy přiklonila k doporučení společností ČEZ, která na jaře nabídky analyzovala. „Korejská nabídka byla lepší prakticky ve všech hodnocených kritériích,“ řekl premiér.

Kabinet dnes rozhodl o výstavbě zatím dvou reaktorů v Dukovanech, protože podle Fialy z nabídky vyplynulo, že bude výhodnější stavba dvou bloků na stejném místě. ČEZ, který má tendr na starosti, ovšem bude s vítězným dodavatelem v příštích třech až pěti letech jednat také o opci na další dva reaktory v Temelíně.

Při preferované variantě výstavby dvou reaktorů by měla stavba jednoho bloku podle Fialy vyjít na přibližně 200 miliard korun. Jde o vyčíslení nákladů při současných cenách, zakázka se tak může v budoucnu prodražit. Podle odhadů vlády z roku 2020 měl jeden reaktor při tehdejších cenách vyjít na 160 miliard korun. Navýšení na aktuální cenu způsobila podle vlády inflace a další faktory.

Česko má v současnosti šest jaderných bloků ve dvou elektrárnách. Dva bloky, každý o výkonu přibližně 1000 megawattů (MW), jsou v jihočeském Temelíně. Čtyři menší bloky s výkonem 510 MW stojí v Dukovanech na Třebíčsku. Vedle nových klasických reaktorů ČEZ připravuje také stavbu malých modulárních reaktorů. První z nich by měl vzniknout v Temelíně.

Westinghouse: KHNP není oprávněna používat reaktor, který nabídla ČR

Korejská společnost KHNP, která zvítězila v tendru na výstavbu jaderných bloků v ČR, není podle americké společnosti Westinghouse oprávněna používat technologii reaktoru, kterou Česku v tendru nabídla. Američané korejskou firmu viní z nedodržování amerických pravidel pro kontrolu vývozu, chtějí se kvůli tomu právně bránit. Westinghouse, který měl o stavbu bloku v Česku také zájem, to dnes sdělil ČTK. Vyjádření KHNP zjišťujeme.

Nové jaderné bloky v Dukovanech postaví korejská společnost KHNP. Tendru se účastnil také Westinghouse, vláda ho však na začátku roku nepozvala do další fáze soutěže. První americká nabídka podle ní nesplnila podmínky.

Právě spor s Westinghousem Jižní Koreji komplikuje plány na vývoz jaderných technologií. Zatímco korejské jaderné firmy vidí prostor k růstu na domácím trhu, nedořešený spor brzdí jejich expanzi na zahraniční trhy, napsal už dříve jihokorejský tisk.

Soud ve Spojených státech nicméně loni v září zamítl žalobu, kterou společnosti Westinghouse Electric podala na své jihokorejské konkurenty, a to na KHNP a na firmu Korea Electric Power Corporation (KEPCO). Tehdy soud uvedl, že Westinghouse není oprávněn podávat žaloby kvůli prosazování amerického nařízení o kontrole vývozu.

Loni v dubnu korejský list The Korea Herald napsal, že se americká vláda snaží bránit firmě KHNP ve vývozu jaderné technologie kvůli sporu s Westinghousem a že blokuje nabídku na projekt jaderné elektrárny v České republice. Společnost KHNP ale pak v prohlášení uvedla, že americká vláda vývoz do Česka neblokuje a že firma pouze obdržela dopis od amerického ministerstva energetiky, který byl oznámením s pokyny k postupu.

Rozpočtové náklady na jádro v příštích pěti letech budou 80 až 85 mld. Kč

Rozpočtové náklady na přípravné práce pro dva nové jaderné bloky v Dukovanech budou v příštích pěti letech celkem 80 až 85 miliard korun. nebude kvůli tomu nutné dělat mimořádná rozpočtová opatření, řekl novinářům ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). 

Stanjura zdůraznil, že KHNP nabídla lepší podmínky placení za nové reaktory. Stát podle něj bude hradit náklady pouze za provedenou práci. 

Ministr také upozornil, že Česko už získalo od Evropské komise takzvanou notifikaci, neboli schválení veřejné podpory při výstavbě jednoho bloku v Dukovanech. V co nejkratší době připraví žádost o notifikaci i pro druhý blok, která bude vycházet z prvního modelu veřejné podpory, ale v některých modelech financování se bude lišit. Stanjura zdůraznil, že bez veřejné podpory se jaderný blok postavit nedá.

Veřejná podpora pro první blok by podle Stanjury měla mít podobu návratné půjčky investorovi stavby, kterým je dceřiná firma polostátní energetické společnosti ČEZ. Prvních 12 let bude půjčka bezúročná, úroky začnou nabíhat až od uvedení jaderného bloku do provozu, kdy také investor začne z výnosů z výroby elektřiny půjčku splácet.

Analytici: Rizika v jaderném tendru přetrvávají, hrozí prodražení i zpoždění

Rizika v jaderném tendru i přes dnešní výběr korejské společnosti KHNP jako dodavatele nových reaktorů přetrvávají, tvrdí analytici oslovení ČTK. Podle nich totiž hrozí dvojnásobné až trojnásobné navýšení aktuálně deklarované ceny za jeden blok, obávají se také zpoždění celého projektu. Poukazují přitom rovněž na to, že Korejci dosud v EU nestavěli.

Podle analytika společnosti ENA a výkonného ředitele Asociace nezávislých dodavatelů energií (ANDE) Jiřího Gavora korejská firma zvítězila zejména díky nižší ceně. Zároveň se jí podle něho zřejmě podařilo rozptýlit obavy české strany z možných komplikací vyplývajících z právních sporů s Westinghouse ohledně duševního vlastnictví jejich technologie. „Předpokládám, že Westinghouse bude mít nakonec nějakou menší účast na dodávce,“ podotkl Gavor. Podle Westinghouse však KHNP není oprávněná používat technologii reaktoru, kterou Česku v tendru nabídla. Američané korejskou firmu viní z nedodržování amerických pravidel pro kontrolu vývozu, chtějí se kvůli tomu právně bránit. Westinghouse, který měl o stavbu bloku v Česku také zájem, to sdělil ČTK. Vyjádření KHNP ČTK zjišťuje.

Podle Gavora rizika zůstávají. „KHNP ještě nikde nepostavila jednotku o požadovaném výkonu, navíc ještě nic nepostavila v EU. V podstatě půjde o demonstrační jednotku, a demonstrační jednotky se notoricky potýkají s překračováním rozpočtu a času,“ varoval Gavor. Podle něj tak bude hodně záležet na tom, jak kvalitní smlouvu, obsahující všechny příslušné penalizace za nedodržení parametrů, podepíše česká vláda.

Pro analytika XTB Jiřího Tylečka je výhra Korejců překvapením, postavení dvou bloků v Dukovanech naopak předpokládal. „Dá se očekávat, že jejich hlavní výhodou byla nabídnutá cena a také pouze malé zpoždění a problémy referenčních zakázek,“ řekl. V případě ceny za reaktory je však skeptický. „Nabízená cena okolo 200 miliard Kč za blok je podle mého názoru naprosto nereálná. Očekávám, že konečná cena bude přibližně dvakrát až třikrát vyšší a realizace bude mít zpoždění v řádu let. To ukazují projekty, které byly v Evropě realizovány v posledních letech,“ upozornil Tyleček.

Schválení dvou bloků je podle něj ideálním řešením. „Nové bloky přispějí k zajištění energetické bezpečnosti. Hlavní riziko však vidím v reálné ceně elektřiny, kterou budou nové bloky v době uvedení do provozu vyrábět. V době, kdy tato elektřina přijde na trh, nemusí být tak výhodná jako některé jiné alternativy. Vše bude záviset na růstu podílu výroby obnovitelných zdrojů, rychlosti odchodu od plynu a také na osudu malých modulárních reaktorů,“ doplnil Tyleček.

Podle analytika Capitalinked.com Radima Dohnala je výběr KHNP spíše dobrou volbou. „Sice má spory s jiným osloveným dodavatelem Westinghouse a nemá v EU prozatím žádnou realizaci, ale současně nemá žádné velmi problematické projekty ve vyspělém světě,“ uvedl Dohnal.

Také Dohnal však pochybuje o konečných nákladech za reaktory. „Myslím, že premiér podlehl neodborným poradcům, pokud řekl, že cena elektřiny z nových bloků bude nižší než dnešní cena silové elektřiny roční dodávky. To zřejmě vychází z ceny 200 miliard Kč za blok a zřejmě to nepočítá s náklady financování. Financování na straně státu či dodavatele KHNP těžko někdo odpustí, a tak si nadále myslím, že jeden blok nemůže stát méně než 400 miliard Kč včetně financování,“ řekl.

Akcie ČEZ v první hodině po vyhlášení výsledku tendru posilovaly

Akcie energetické společnosti ČEZ v první hodině po vyhlášení výsledku tendru na stavbu nových jaderných bloků v elektrárně Dukovany posílily z 898 na 908 korun za akcii. Ranního maxima 909,50 koruny za akcii zatím nedosáhly. Vyplývá to z údajů pražské burzy. 

Akcie ČEZ dnes otevřely na 909,50 koruny za akcii po úterním závěru 903,50 koruny za akcii. Dopoledne jejich cena stagnovala kolem 904 korun za akcii, před tiskovou konferencí vlády klesla krátce po poledni k 893,50 korunám za akcii. Těsně před zveřejněním výsledku tendru začala znovu růst, v růstu pokračovala i v následující hodině.

Nabídka KHNP na bloky v Dukovanech byla lepší, shodují se koaliční politici

Nabídka jihokorejské firmy KHNP v tendru na stavbu jaderných bloků v Dukovanech byla jednoznačně lepší prakticky po všech stránkách, od ceny výsledně vyrobené energie po míru zapojení českých firem. ČTK to dnes napsala předsedkyně TOP 09 a Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová. Vicepremiér, ministr práce a sociálních věcí a předseda KDU-ČSL Marian Jurečka označil za důležité bezpečné a cenově dostupné dodávky energií a vysoké zapojení českého průmyslu nejen při stavbě v Dukovanech. S rozhodnutím i s argumentací premiéra Petra Fialy (ODS) se zcela ztotožňuje vicepremiér, ministr vnitra a šéf STAN Vít Rakušan, napsal ČTK.

Podle Fialy bylo dnešní rozhodnutí kabinetu jednomyslné, což se odvíjelo od lepších podmínek ze strany KHNP. „I cena byla přesvědčivá tak, že jsme mohli rozhodnout jednomyslně,“ uvedl po jednání vlády.

„Porovnání obou nabídek ukázalo, že nabídka KHNP byla jednoznačně lepší prakticky po všech stránkách – od ceny výsledně vyrobené energie po míru zapojení českých firem,“ uvedla Pekarová Adamová. „Tento historický krok je nesmírně dobrou zprávou pro české občany a jsem ráda, že naše vláda posouvá energetiku dopředu i s ohledem na tolik důležitou energetickou bezpečnost,“ dodala.

Jurečka označil dnešní rozhodnutí vlády za jedno z nejdůležitějších v energetice v novodobé historii. „Chceme, abychom mohli mít bezpečné a cenově dostupné dodávky energií a zároveň je pro nás důležité vysoké zapojení našeho průmyslu nejen při této výstavbě v Dukovanech,“ uvedl na síti X. ČTK poté napsal, že nebylo nad čím váhat. „Na jednání vlády jsem doporučení investora podpořil, předložená nabídka KHNP byla jednoznačně lepší,“ poznamenal.

Vláda podle vicepremiéra, ministra pro místní rozvoj a předsedy Pirátů Ivana Bartoše k věci přistoupila maximálně odpovědně, neb si uvědomuje dlouhodobé dopady na Česko a občany. „Což byl ostatně i důvod, proč jsme v minulém období za Piráty tak intenzivně bojovali proti nápadu ANO otevřít možnost dostavby Kremlu, kdy se nám tuhle harakiri myšlenku naštěstí podařilo zastavit,“ napsal ČTK. Česko podle něj musí být co nejvíc energeticky soběstačné a nezávislé na nepřátelských režimech.

V tendru byly podle Bartoše velmi podrobně a odborně vyhodnoceny všechny nabídky. „Nakonec vyhrála ta cenově výhodnější, která zajistí jak rozvoj jaderné energetiky, tak dostatek elektřiny pro občany a firmy za přijatelnou cenu,“ poznamenal. Kabinet vycházel z hodnocení finálních nabídek, které připravil ČEZ.

„Do hodnocení bylo zapojeno přibližně 200 expertů, kteří postupovali v souladu s metodikou podle Mezinárodní agentury pro atomovou energii. Hodnocení proběhlo podle předem stanovených licenčních, technických, ekonomických a smluvních podmínek. Pečlivě se zvažovalo také bezpečnostní hledisko,“ dodal Bartoš.

Rozhodnutí podpořil také ministr pro vědu, výzkum a inovace Marek Ženíšek (TOP 09). „Připomínám, že minulá vláda zvažovala Rosatom. Na základě podkladů jsem přesvědčen, že se jedná o nejvýhodnější variantu. Je to i obrovská příležitost pro výzkum v ČR,“ podotkl na síti X. Také Pekarová Adamová považuje za důležité, že výstavba se uskuteční bez účasti Ruska a Číny.

Nabídka korejské společnosti se její výhodnější ve většině parametrů i podle ministra zemědělství Marka Výborného (KDU-ČSL). „Nyní se bude jednat o uzavření smlouvy. Naším cílem je zajištění energetické bezpečnosti a rozumné ceny energií,“ poznamenal.

Havlíček: Projekt Dukovany jde za předchozí vládou, KHNP dala dobrou nabídku

Projekt Dukovany jde kompletně za předchozí vládou. Ve vyjádření pro ČTK to uvedl první místopředseda opozičního hnutí ANO a bývalý ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček. Jihokorejská společnost KHNP podle něj dala v tendru na výstavbu bloků v Dukovanech dobrou nabídku. Za nepochopitelné ale Havlíček považuje, že kabinet Petra Fialy (ODS) současně nepředstavil model financování obou bloků. Místopředseda opozičního hnutí SPD Radim Fiala uvedl, že podle jeho informací podala korejská KHNP nejlepší nabídku. Česko podle něj v jaderné energetice o deset až 12 let zaspalo.

„Jsme rádi, že konečně došlo k rozhodnutí. Projekt Dukovany jde komplet za naší vládou, byl připraven mým týmem, kterému gratuluji k dokončení tendru,“ reagoval Havlíček. Ocenil, že se využila opce a budou se stavět rovnou dva bloky. „KHNP dala dobrou nabídku, odpovídá to ceně, kterou jsme predikovali v roce 2020 plus inflaci,“ podotkl.

„Co je pro mě nepochopitelné, je fakt, že vláda současně nepředstavila model financování obou bloků. Jinými slovy dvakrát 200 miliard plus úroky, což může činit 800 miliard. Měla 2,5 roku na to připravit. Neudělala v tomto vůbec nic,“ dodal stínový premiér.

Místopředseda SPD Radim Fiala míní, že Česko potřebuje nové jaderné bloky. „Zvláště v situaci, kdy se nesmyslně, tedy bez relevantní náhrady a co nejdříve snaží odstavit uhelné elektrárny,“ sdělil ČTK. „Pokud se jedná o výběr dodavatele, podle mých informací opravdu korejská KHNP podala nejlepší nabídku. Horší je, že podle mého názoru nemá ČR žádnou energetickou koncepci, které by se dlouhodobě držela,“ uvedl.

Podle šéfky poslanců ANO a dřívější ministryně financí Aleny Schillerové je investice do výstavby jaderných bloků, pokud se dobře nastaví, obrovskou příležitostí pro české firmy. Přiláká také kvalifikovanou pracovní sílu, má prorůstový potenciál a zvýší hrubý domácí produkt. Zároveň ale investice znamená extrémní zátěž na rozpočet, od vlády by tak čekala jasný plán jejího financování včetně případných dopadů na budoucí hospodaření ČEZ a příjmů do státního rozpočtu, uvedla na síti X.

KHNP bude usilovat o to, aby se do stavby bloků zapojilo co nejvíc firem z ČR

Korejská společnost KHNP chce nadále usilovat o to, aby se do projektu zapojilo co nejvíce českých firem a pracovníků. Vyplývá to z dnešní tiskové zprávy KHNP, kterou má ČTK k dispozici. Podnik také věří, že nové jaderné bloky České republice pomohou zajistit její energetické potřeby a přispějí ke snížení emisí uhlíku. 

O konečně hodnotě zakázky se podle KHNP ještě rozhodne. V tiskové zprávě firma také sdělila, že chce s dceřinou společností ČEZ, Elektrárnou Dukovany II, tedy s vlastníkem projektu, smlouvu uzavřít do března 2025.

„Jaderný projekt znamená dlouhodobou spolupráci na dalších přibližně 100 let, od výstavby až po provoz. Výstavba jednoho či více reaktorů APR1000 by tak znamenala záruku dlouhodobého rozvoje partnerství a přátelství pro obě země. Toto posílené partnerství mezi vládami obou zemí by pak mohlo umožnit rozsáhlou spolupráci v celé řadě oblastí. Bereme to jako velký závazek a uděláme při závěrečných jednáních vše pro to, aby byl reaktor APR1000 v České republice skutečně postaven,“ uvedl ředitel KHNP Ču Ho-wang. Pro KHNP se podle jejího vyjádření bude jednat o první zakázku na výstavbu jaderných bloků v Evropě.

KHNP identifikovala 200 českých firem, se kterými by na stavbě jaderných bloků mohla spolupracovat, a uzavřela 76 memorand o porozumění. Dohodu sjednala například se společností Doosan Škoda Power, která má dodat hlavní turbínu, stojí v tiskové zprávě společnosti. České firmy a svazy nyní chtějí akcelerovat jednání o spolupráci s KHNP, podle nich je potřeba začít okamžitě. Zároveň věří, že dosáhnou na dříve deklarovaný podíl 65procentní účasti českých podniků na celém projektu, vyplývá z vyjádření Svazu průmyslu a dopravy ČR a Aliance české energetiky pro ČTK.

Korejci podle Fialy v nabídce deklarovali zapojení českého průmyslu do projektu ve výši zhruba 60 procent. Investované peníze navíc budou mít vysoký multiplikační efekt pro tuzemské hospodářství. Podle dřívějších analýz by každá vložená koruna měla mít více než trojnásobný výnos.

Plzeňská Škoda JS chce při dostavbě JE Dukovany zapojit co nejvíc svých kapacit

Plzeňská Škoda JS, a. s., přední evropský výrobce a dodavatel zařízení pro jadernou energetiku, chce při dostavbě JE Dukovany korejskou společností KHNP zapojit co nejvíc svých výrobních, inženýringových i servisních kapacit. Pro oba uchazeče tendru zpracovala nabídky na dodávky konkrétních zařízení. Má ale také ambice i v oblasti montáže a spouštění dílčích provozních souborů, koordinace montáží či projektování. Firma chce hrát v největší a nejdražší zakázce novodobé České republiky stejně důstojnou roli, jako má například při nynější dostavbě JE Mochovce, sdělil dnes ČTK předseda představenstva a generální ředitel Škoda JS František Krček.

„S oběma uchazeči o tuto zakázku, EDF i KHNP, jsme byli v pravidelném kontaktu a jednali s nimi před vyhlášením výsledků tendru o širokém spektru dodávek,“ uvedl Krček. Vzhledem k tomu, že nabídky podléhaly dohodám o mlčenlivosti, nemůže být zatím plzeňská firma konkrétnější. „S vybraným preferovaným uchazečem, korejskou KHNP, budeme nyní jednat už o konkrétním rozsahu našich dodávek a činností včetně finančního objemu. Rádi bychom usilovali i o to, aby role Škoda JS mohla být výhledově rozšířena o její know-how spojené s budoucí údržbou nových bloků, neboť máme v této oblasti dlouholetou praxi a dobré reference, a s dodávkami náhradních dílů,“ uvedl Krček. Firma se aktuálně mimo jiné podílí na výstavbě jaderné elektrárny Hinkley Point C ve Velké Británii, dokončuje čtvrtý blok ve slovenské JE Mochovce a dodává svá zařízení nebo poskytuje servis v řadě dalších jaderných elektrárnách nejen v Evropě.

„Řada zkušeností využitelných pro budoucí servisování se dá získat právě během výstavby nových bloků. I proto bude z hlediska nejen Škoda JS, ale i celého českého průmyslu důležitý rozsah a význam dodávek, které české firmy získají,“ dodal Krček.

Z Plzeňského kraje by se měly na stavbě podílet také například plzeňská Doosan Škoda Power, která letos v květnu uvedla, že s jistotou dodá svoji parní turbínu do nového bloku jaderné elektrárny v Dukovanech pouze v případě, když v tendru zvítězí KHNP. Na dodání turbíny Doosan s KHNP podepsal exkluzivní smlouvu. Aktuální vyjádření firmy ČTK shání.

Další firmou, kterou KHNP zmínila, je menší firma INFER, která se podle svého webu zaměřuje na dodávky potrubních systémů a komponentů, technologických celků, armatur a hutního materiálu. Specializuje se na dodávky do energetiky, petrochemie, rafinerií, vodohospodářství a automotivu. „Naše společnost byla součástí delegace odborníků a představitelů českých firem, která se zúčastnila pětidenní návštěvy Jižní Koreje na pozvání společností KHNP a KEPCO KPS,“ uvedla minulý týden firma na svém facebookovém profilu. Zástupci firmy navštívili mimo jiné jadernou elektrárnu KHNP a seznámili se s technologií a údržbou korejských jaderných elektráren. „Tato zkušenost nám umožnila získat hlubší vhled do korejských postupů a technologií, což je pro naši další spolupráci klíčové.Těšíme se na další spolupráci a rozvoj vzájemných vztahů s KHNP a KEPCO KPS,“ dodala firma.

Podíl
Exit mobile version