Komerční prezentace Aktual.: 27.01.2025 14:05
Brno – Girlandy s japonskými nápisy ozdobily atrium hlavní budovy Knihovny Jiřího Mahena v Brně. Svoji první výstavu v Česku tam dnes instaloval výtvarník Šingo Nekojama. Vytváří palindromy, tedy věty, které se čtou stejně popředu i pozpátku. Papíry s nápisy jsou zavěšené na lanech mezi ochozy knihovny. Vernisáž bude v úterý, výstava potrvá do 3. února, zjistila ČTK od umělce a organizátorů.
„Těší nás, když můžeme literaturu představit nejen tradičním způsobem, ale i tak, aby překročila hranice běžné knihy. Tato výstava je ukázkou toho, jak může literatura nabývat nových podob. Zároveň má přesah do výtvarného umění,“ řekla vedoucí marketingu knihovny Olga Čejková.
Nekojama se palindromům věnuje od roku 2015 a za tu dobu jich vytvořil kolem 950. Inspiraci čerpá z pokrmu kari, kterému přikládá hlubší význam. „Mám rád kari. Není to jen jídlo, ale kultura, která se rozšířila po celém světě. Myslím, že kari lze vnímat i jako filozofii,“ uvedl.
Dosud umělec vystavoval své palindromy pouze v Japonsku. „Má kamarádka studuje na Janáčkově akademii múzických umění v Brně. Minulý rok, kdy jsme se potkali na jedné akci, nás napadlo, že by bylo skvělé ukázat mé práce i v Česku. Jsme rádi, že se nám to podařilo zorganizovat,“ řekl Nekojama.
Ačkoliv jsou palindromy napsané v japonštině, výtvarník věří, že zaujmou i české publikum. „Filozofie kari je univerzální a přijatelná kdekoliv na světě,“ uvedl. Podle něj projekt představuje nový pohled na současné umění a vyzývá diváky k hlubšímu zamyšlení nad tématy času, paměti a lidské existence prostřednictvím propojení jazyka, přírody a kultury.