Komerční prezentace Aktualizace: 19.07.2024 11:24

Tel Aviv – Muž ve věku kolem 50 let přišel o život a čtyři další lidé utrpěli v noci na dnešek zranění při silné explozi v obytné čtvrti v centru Tel Avivu. Policie a armáda příčinu výbuchu stále vyšetřují, podle armády ale zřejmě šlo o útok dronu íránské výroby, který však nespustil letecký poplach. Informovaly o tom tiskové agentury a izraelská média. K útoku se ráno přihlásili jemenští povstalci Húsíové.

Agentura DPA upozornila, že výbuchu otřásl místem nedaleko pobočky amerického velvyslanectví. Agentura Reuters zase připomněla, že výbuch nastal jen několik hodin poté, co izraelská armáda potvrdila, že v jižním Libanonu zabila velitele elitních jednotek šíitského hnutí Hizballáh.

„První výsledky vyšetřování naznačují, že výbuch v Tel Avivu byl způsoben pádem leteckého cíle, ačkoli nebyly aktivovány sirény. Incident je důkladně prošetřován,“ uvedla armáda s tím, že byly posíleny letecké hlídky chránící izraelský vzdušný prostor. Armádní mluvčí později doplnil, že se podle dosavadních poznatků jednalo o dron íránské výroby, který byl vyslán z Jemenu.

Mluvčí také poznamenal, že armáda spatřuje „další indicie“ svědčící o tom, že lídr ozbrojeného křídla teroristické skupiny Hamás Muhammad Díf byl zabit při izraelském úderu v Pásmu Gazy z minulého týdne. Zástupce Hamásu Dífovu smrt před několika dny popřel.

Mluvčí jemenských povstaleckých Húsíů, které stejně jako libanonský Hizballáh podporuje Írán, dnes prohlásil, že skupina zaútočila dronem na Tel Aviv a bude pokračovat v útocích na Izrael v rámci solidarity s Palestinci ve válce v Pásmu Gazy. Na sociálních sítích a v izraelských médiích se mezitím objevila videa zachycující výbuch, jemuž těsně předchází svištivý zvuk. Izraelské letectvo se zatím domnívá, že dron přiletěl z jižního směru, pravděpodobně z Jemenu, ačkoli nevylučuje ani jiná místa startu, například Irák nebo Sýrii.

Jemenští Húsíové v průběhu devět měsíců trvající války opakovaně vypouštěli bezpilotní letouny a rakety směrem na Izrael. Až do dnešní noci však byly všechny zachyceny buď Izraelem, nebo západními spojenci, jejichž síly jsou rozmístěné v regionu, podotkla agentura AP.

Izraelská záchranná služba a policie později uvedly, že po explozi byl v přilehlé budově nalezen mrtvý člověk. Do místních nemocnic bylo k ošetření převezeno osm osob, z toho čtyři zranily střepiny nebo tlaková vlna po výbuchu a čtyři utrpěly šok.

Podle izraelského tisku nebyl dron zachycen kvůli lidské chybě. Protože proti bezpilotnímu letounu nebyla podniknuta žádná akce, nezazněly žádné varovné sirény, napsal list The Times of Israel (Tol). Izrael disponuje vícevrstvým systémem vzdušné obrany, který je schopen zachytit hrozby od balistických raket dlouhého doletu až po bezpilotní letouny a střely krátkého doletu.

Húsíové útočí na Izrael, který zahájil ofenzivu v Pásmu Gazy po teroristických útocích Hamásu z loňského října, při nichž zahynulo na 1200 lidí. Dalších zhruba 250 osob bylo odvlečeno na území Pásma Gazy. Při izraelské vojenské ofenzivě v Pásmu Gazy od té doby přišlo o život přes 38.800 Palestinců a více než 89.400 jich bylo zraněno, uvedlo ve čtvrtek ministerstvo zdravotnictví spravované Hamásem.

Podíl
Exit mobile version