Aktualizace: 9.03.2024 23:24
Gaza/Tel Aviv – Snahy o dojednání příměří mezi Izraelem a Hamásem v Pásmu Gazy a výměny rukojmích pokračují navzdory blížícímu se muslimskému svátku ramadán, uvedla dnes izraelská tajná služba Mossad. Její šéf David Barnea se v pátek sešel se šéfem americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) Williamem Burnsem. Podle agentur Reuters a AFP o tom dnes informovala kancelář izraelského premiéra Benjamina Netanjahua.
Izrael ofenzivu v Pásmu Gazy zahájil po teroristickém útoku Hamásu ze 7. října, kdy na izraelském území zahynulo 1200 lidí a dalších zhruba 250 osob zavlekli ozbrojenci Hamásu a jeho spojenců na palestinské území. Při prvním a dosud jediném klidu zbraní v listopadu byla propuštěna přibližně polovina z rukojmích. Od začátku války podle zdravotnických úřadů v Gaze ovládaných Hamásem zahynulo téměř 31.000 Palestinců. Údaje nerozlišují mezi civilisty a bojovníky.
„Kontakty a spolupráce se zprostředkovateli bez ustání pokračují ve snaze zmenšit neshody a přiblížit se dohodě,“ uvádí izraelská zpráva. Izraelské úřady zároveň obvinily hnutí Hamás, že „prozatím setrvává na svých pozicích jako někdo, kdo nemá zájem na dohodě, a snaží se během ramadánu rozjitřit situaci v regionu“. Izraelští představitelé prohlásili, že válka skončí pouze porážkou Hamásu.
V dnešním prohlášení u příležitosti nedělního začátku ramadánu šéf Hamásu Ismaíl Haníja slíbil, že Palestinci budou pokračovat v boji proti Izraeli, „dokud opět nezískají svobodu a nezávislost“.
Jednání o příměří zprostředkovávají od ledna Egypt, Spojené státy a Katar. Poslední dohoda vedla v listopadu k týdenní přestávce v bojích, během níž Hamás propustil více než 100 rukojmích a Izrael propustil přibližně třikrát tolik palestinských vězňů.
Podle Hamásu může Izrael za nastalou patovou situaci v jednáních o delším příměří a propuštění 134 rukojmích, která jsou pravděpodobně dosud v Pásmu Gazy. Část z nich je ale nejspíš už po smrt, podle Izraelců žije zhruba stovka unesených. Izrael podle zástupců Hamásu odmítá poskytnout záruky vedoucí k ukončení války nebo stažení izraelských jednotek z Pásma Gazy, píše Reuters.
Propuštění rukojmích dnes požadovaly také tisíce lidí na demonstracích v Tel Avivu, Jeruzalémě i dalších izraelských městech. Účastníci jiné telavivské manifestace protestoval proti premiérovi Netanjahuovi a jeho vládě.
Izraelská ofenziva v Pásmu Gazy má podle Hamásu nejméně 30.960 obětí
Od začátku izraelské ofenzivy v Pásmu Gazy loni v říjnu bylo zabito nejméně 30.960 Palestinců, z toho 82 v posledních 24 hodinách. Uvedlo to dnes ministerstvo zdravotnictví v Pásmu Gazy, které je pod správou radikálního hnutí Hamás. Zraněno bylo podle téhož zdroje 72.524 lidí, z toho 122 za poslední den. Údaje nerozlišují mezi civilisty a bojovníky. Izrael podle svědků agentury Reuters dnes zasáhl 12patrový bytový dům v Rafáhu na jihu pásma, oběti ale hlášeny nebyly. Izraelská armáda ráno oznámila, že za uplynulý den zabila desítky bojovníků Hamásu.
Izrael ofenzivu v Pásmu Gazy zahájil po teroristickém útoku Hamásu ze 7. října, kdy na izraelském území zahynulo 1200 lidí a dalších zhruba 250 osob zavlekli ozbrojenci Hamásu a jeho spojenců na palestinské území. Při prvním a dosud jediném klidu zbraní v listopadu byla propuštěna přibližně polovina z nich.
Letectvo podle izraelské armády provedlo dnes nálety v části centrálního Pásma Gazy, odkud palestinští ozbrojenci nedávno odpalovali rakety na izraelský Sderot.
Více než 20 příslušníků Hamásu, který Izrael, USA i EU považují za teroristickou organizaci, bylo podle izraelské armády zabito v Chán Júnisu na jihu Pásma Gazy při náletech a městském boji. Dalších zhruba deset bojovníků Hamásu bylo zabito při vzdušných úderech v centrální části Pásma.
V Bajt Hanúnu na severu Pásma Gazy izraelské jednotky spatřily několik ozbrojenců v blízkosti vojáků, a povolaly proto izraelské stíhací letouny, které na místě provedly nálet. V centrální části Pásma Gazy armáda provedla vzdušné údery, jejichž terčem podle ní byla místa, odkud ozbrojenci nedávno odpalovali rakety na Sderot.
Izrael dnes zasáhl a poškodil jednu z největších výškových budov ve městě Rafáh na jihu Pásma Gazy, sdělili agentuře Reuters obyvatelé tohoto 12podlažního domu, kde žilo zhruba 300 lidí a který se nachází asi 500 metrů od hranice s Egyptem. Podle jednoho z obyvatel Izrael v noci 30 minut před úderem místní vyzval, aby objekt opustili. Podle dostupných informací nikdo nezahynul, ale desítky rodin přišly o střechu nad hlavou. Izraelská armáda na žádost Reuters o komentář bezprostředně nereagovala. V Rafáhu, kam izraelská armáda dosud nepodnikla pozemní invazi, se před boji ukrývá více než milion Palestinců. Představitel Fatahu, hlavního uskupení v palestinské samosprávě, jež vládne na okupovaném Západním břehu Jordánu, Reuters sdělil, že má obavy, že zásah výškové budovy v Rafáhu značí, že se izraelská armáda bezprostředně chystá vpadnout do města.
„Lidé se lekli, utíkali ze schodů, někteří upadli, byl to chaos. Nechávali tam své věci a peníze,“ řekl Reuters Muhammad Nabrís a dodal, že mezi těmi, kteří během evakuace zakopli na schodech byla i těhotná manželka jeho kamaráda.