Aktual.: 9.07.2025 15:52
Berlín – Jednání s německým prezidentem Frankem-Walterem Steinmeierem potvrdilo nadstandardní vztahy Česka a Německa. Na závěr své dnešní návštěvy Berlína to řekl český prezident Petr Pavel. Prezidenti se podle něj shodli na většině aktuálních témat, včetně pohledu na Evropskou unii, NATO, válku na Ukrajině, ale třeba i na vztah k Číně. Z Německa zamíří Pavel do Itálie, kde bude ve čtvrtek na konferenci jednat o poválečné obnově Ukrajiny. Hodlá vyzvat k vytvoření obdoby Marshallova plánu.
Pavel se se svým německým protějškem setkal ve Steinmeierově sídle, berlínském zámku Bellevue. Jednání podle českého státníka potvrdilo „nadstandardní úroveň vztahů“ Česka a Německa. „Ale zároveň také shodu ve většině základních témat dneška,“ dodal. Prezidenti mimo jiné společně ocenili výherce studentské soutěže, jejímž tématem bylo 80. výročí konce druhé světové války.
Pavel se naposledy setkal se Steinmeierem loni v dubnu během dvoudenní návštěvy německého prezidenta v Praze. Berlín pak český prezident navštívil v březnu 2023. V Německu byl Pavel naposledy letos v únoru, kdy se účastnil Mnichovské bezpečnostní konference.
Po jednání v zámku Bellevue měl Pavel na programu pracovní oběd se zástupci německého Spolkového sněmu a ministerstev, na kterém byl hostem také generální tajemník NATO Mark Rutte. Ten je dnes v Berlíně kvůli oslavám 70 let od vstupu spolkové republiky do aliance. I na této akci byly podle Pavla hlavním tématem bezpečnostní otázky, a to včetně vztahu Evropy s Ruskem a Čínou.
Z Německa prezident Pavel nyní míří do Říma na konferenci o poválečné obnově Ukrajiny, která se koná ve čtvrtek. „Dobrá příprava na obnovu Ukrajiny a jasný plán je stejně důležitý jako pomoc Ukrajině neprohrát tuto válku,“ poznamenal Pavel. Úkolem je podle něj mimo jiné pomoci Ukrajině integrovat se do Evropské unie a „výhledově“ i do NATO.
Na obnovu Ukrajiny je podle českého prezidenta přitom třeba vyvinout podobné úsilí jako po druhé světové válce při ustanovení Marshallova plánu, který sloužil obnově zničené Evropy. „Cíl by měl být stejný, nejen ekonomický, ale i politický, protože součástí toho plánu je i budování institucí, důraz na hodnoty,“ řekl. Podle něj má přitom dobrá obnova Ukrajiny pro Česko velký význam, a to nejen politický a ekonomický, ale i sociální. „Jde o to, jak vytvořit co nejlepší podmínky pro návrat ukrajinských uprchlíků,“ dodal.
Pavel a Steinmeier v Berlíně řekli, že 2. světovou válku je třeba si připomínat
Hrůzy druhé světové války je důležité si připomínat, aby lidé, kteří je nezažili, věděli, na co si mají dávat pozor. Na setkání s výherci česko-německé soutěže vypsané u příležitostí 80. výročí konce války to v Berlíně řekl prezident Pavel. Podle prezidenta Steinmeiera je důležité na válku vzpomínat napříč hranicemi. Češi a Němci mají podle něj za sebou obdivuhodnou cestu ke smíření.
Pavel a Steinmeier dnes v sídle německého prezidenta, zámku Bellevue v srdci Berlína, přivítali žáky ze tří českých a tří německých škol, kteří zvítězili v soutěži Never again!. Tu uspořádaly Česko-německý fond budoucnosti, Evropská akademie Berlín a organizace Post Bellum ve spolupráci s českým velvyslanectvím v Berlíně a německým v Praze u příležitosti 80. výročí konce druhé světové války.
Příspěvků se sešlo 80, z nichž porota vybrala jako vítězná videa škol z Nových Jiren, Ústí nad Labem a Uherského Brodu na české straně a z Kranichfeldu, Herbrechtingenu a Ulmu na německé. Svým názvem Už nikdy více! upomíná soutěž na závazek, aby se hrůzy druhé světové války už nikdy neopakovaly.
K tomu dnes ve svých projevech vyzvali také český a německý prezident, kteří studentům poděkovali, že připomínají hrůzy války generacím, které už ji nezažily. Pavel připomněl, že jako voják sloužil v mnoha zemích, které postihla válka. Hrůzy konfliktů se od sebe neliší, ať se odehrávají kdekoli, uvedl. „Všechny tyto konflikty mají jedno společné – přináší nezměrné utrpení, ztráty na lidských životech, materiálních hodnotách, poznamenávají celé generace,“ podotkl.
S odstupem času se ale podle české hlavy státu tyto hrůzy stávají pouze materiálem učebnic a archivů, ztrácí na své vypovídací hodnotě. Považuje proto za důležité připomínat si takové situace způsobem, který osloví všechny, kdo hrůzy války nezažili, aby si je dokázali personifikovat a vcítit se do toho, co konflikty přináší.
Steinmeier zdůraznil, že je důležité vzpomínat na hrůzy války napříč hranicemi. Češi a Němci podle něj v tomto směru „napsali obdivuhodný příběh smíření a nového sblížení“. Vzpomněl také na konkrétní zločiny nacistů za druhé světové války včetně vyhlazení Lidic a Ležáků. Připomněl také, že v památníku Plötzensee v Berlíně, který prezident Pavel před setkáním se Steinmeierem navštívil, zahynulo za války přes 670 lidí z řad československých občanů. Čechoslováci byli největší skupinou zahraničních obětí v Plötzensee.
Před recepcí s výherci studentské soutěže spolu Pavel a Steinmeier krátce jednali. Podle informací ČTK hovořili mimo jiné o novém směru americké politiky s prezidentem Donaldem Trumpem a důsledcích pro Evropu, o výdajích na obranu, o vzájemných vztazích, muniční iniciativě pro Ukrajinu nebo o spolupráci ve střední Evropě.
Pavel se se Steinmeierem naposledy setkal loni v dubnu během dvoudenní návštěvy německého prezidenta v Praze. Berlín pak český prezident navštívil v březnu 2023, kdy se setkal kromě Steinmeiera také s tehdejším kancléřem Olafem Scholzem. Setkání s novým kancléřem Friedrichem Merzem Pavel dnes na programu nemá. V Německu byl český prezident naposledy letos v únoru, kdy se účastnil Mnichovské bezpečnostní konference. Tehdy se s Merzem ještě jako předákem opozice sešel.