Komerční prezentace Aktual.: 3.12.2024 21:37

Soul – Jihokorejská vláda se na narychlo svolaném zasedání shodla na zrušení stanného práva, které před několika hodinami vyhlásil prezident Jun Sok-jol. Informovaly o tom agentury. Prezident se krátce předtím rozhodl respektovat vůli parlamentu, který ho v hlasování k odvolání stanného práva vyzval. Ještě před zasedáním vlády Jun Sok-jol oznámil stažení vojenských jednotek nasazených do ulic a k budově parlamentu.

Podle jihokorejské ústavy má prezident pravomoc vyhlásit stanné právo v případě vojenského ohrožení nebo při potřebě zajistit vnitřní bezpečnost země. Pokud se však parlament hlasováním vysloví proti, je povinností prezidenta stanné právo zrušit. Pro zrušení kroku hlasovalo všech 190 přítomných zákonodárců z celkových 300, informovala BBC.

Jun Sok-jol vyhlásil stanné právo v krátkém televizním projevu, v němž slíbil „vymýtit síly, které napomáhají KLDR, a bránit demokratický ústavní pořádek“. Opoziční Demokratickou stranu, která ovládá parlament, obvinil ze sympatií vůči Severní Koreji a paralyzování vlády svou protistátní činností. Proti jeho rozhodnutí se postavila jak opozice, tak jeho vlastní Strana lidové moci (PPP).

Jihokorejský prezident vyhlásil stanné právo, po odporu oznámil, že jej zruší

Jihokorejský prezident Jun Sok-jol dnes v zemi vyhlásil stanné právo a opozici obvinil ze sympatií vůči Severní Koreji a paralyzování vlády svou protistátní činností. Krok vyvolal odpor jihokorejského parlamentu a znepokojení u ostatních zemí, z nichž některé včetně Česka vyzvaly své občany k opatrnosti. Jihokorejští poslanci v reakci svolali schůzi, na které vyzvali prezidenta ke zrušení rozhodnutí. Prezident následně prohlásil, že stanné právo skutečně zruší, a to po zasedání vlády. 

Prezident nejprve před půlnocí místního času (v úterý odpoledne SEČ) spolu s vyhlášením razantního kroku v krátkém televizním projevu slíbil „vymýtit síly, které napomáhají KLDR, a bránit demokratický ústavní pořádek“. Opoziční Demokratická strana v reakci na prezidentovo rozhodnutí svolala poslance do budovy parlamentu a její šéf I Če-mjong vyzval občany, aby se před parlamentem shromáždili. Spolu s nimi se ale k budově dostavili i desítky policejních hlídkových vozů a autobusů pořádkové policie.

Jihokorejští poslanci pak ve středu okolo 01:00 místního času (dnes 17:00 SEČ) odhlasovali požadavek, aby prezident stanné právo zrušil. Do parlamentu, kde se poslanci vyslovili proti stannému právu, vstoupili vojáci, posléze budovu ale zase opustili. BBC informovala o chaotických scénách uvnitř i vně parlamentu a o střetech mezi policií a demonstranty před hlavní parlamentní budovou. Záběry korejské televizní stanice YTN ukazovaly desítky vojáků ve venkovních prostorách parlamentu, kde se shromáždili i civilisté a novináři.

Jun Sok-jol následně ve vystoupení ve středu před 5:00 místního času (dnes pozdě večer SEČ) uvedl, že bude respektovat výsledek hlasování parlamentu a na zasedání vlády stanné právo odvolá.

Vlády Spojených států a Británie dnes uvedly, že situaci v Jižní Koreji bedlivě sledují. Čína své občany přebývající v Jižní Koreji vyzvala ke klidu. Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov podle agentury Interfax uvedl, že Kreml považuje situaci v Jižní Koreji za znepokojující a vývoj bedlivě sleduje. Situaci pozorně a se znepokojením sleduje také OSN. Bílý dům k dění uvedl, že od jihokorejského prezidenta předem nevěděl, že vyhlásí stanné právo. Sdělil také, že Washington má vážné obavy z vývoje v tomto asijském státě a že prezident Joe Biden je v kontaktu s jihokorejskou vládou.

Ministr zahraničních věcí ČR Jan Lipavský pak uvedl, že věří v sílu jihokorejské demokracie a tomu, že všechny procesy budou právoplatné. České ministerstvo zahraničí odeslalo Čechům v Jižní Koreji zaregistrovaným v cestovatelském systému Drozd zprávu, aby se vyhýbali hromadným akcím a sledovali oficiální média.

Prezidentův překvapivý krok připomněl éru autoritářských vůdců, kterou země nezažila od 80. let, píše agentura AP. „Je to krok, který jsem v Jižní Koreji 21. století nikdy nečekala,“ komentovala vyhlášení stanného práva podle BBC jedna vysokoškolská studentka. „Žádnými slovy nemohu vyjádřit, jak moc se bojím, aby se to pro naše občany nezvrhlo v něco, jako je Severní Korea,“ řekl další z protestujících.

Jun Sok-jolův krok je podle vedoucího katedry asijských studií na Metropolitní univerzitě Praha Michala Kolmaše flagrantním uzurpováním moci. Prezident se podle něj převzetím moci pokouší vymanit z politických problémů.

Jihokorejský won po vyhlášení stanného práva klesl na dvouleté minimum vůči americkému dolaru, informovala agentura Bloomberg. Představitel jihokorejské centrální banky řekl, že banka připravuje sérii opatření, které stabilizují trh, pokud to bude třeba. Korejská burza prozatím nerozhodla, zda ve středu otevře či ne, informoval Reuters.

 

Podíl
Exit mobile version