Aktual.: 3.12.2024 17:47
Soul – Jihokorejští poslanci ve středu brzy ráno místního času (dnes večer SEČ) odhlasovali požadavek, aby prezident Jun Sok-jol zrušil stanné právo. To spolu s obviněním opozice ze sympatií ke KLDR vyhlásil o několik hodin dříve. Pro zrušení kroku hlasovalo všech 190 přítomných zákonodárců z celkových 300, informuje stanice BBC. Podle ústavy musí být stanné právo zrušeno, pokud o to požádá parlamentní většina.
Rezoluce, kterou předložil předseda parlamentu okolo 01:00 místního času (17:00 SEČ), byla přijata za účasti 190 přítomných poslanců vládnoucích i opozičních stran. Jihokorejské zákony stanoví, že vláda musí stanné právo odvolat, pokud o to požádá většina poslanců v parlamentu. Stejný zákon zakazuje, aby byli na základě stanného práva zatýkáni poslanci, uvedla stanice BBC.
Záběry korejské stanice YTN před hlasováním ukazovaly desítky vojáků ve venkovních prostorách parlamentu, kde se shromáždili i civilisté a novináři. Nad budovou parlamentu přelétaly vojenské vrtulníky a vně i uvnitř parlamentu se podle záběrů odehrávaly potyčky.
Vůdce opozice I Če-mjong podle agentury Reuters řekl, že každý, kdo jedná na příkaz prezidenta Jun Sok-jola, porušuje zákon, stanné právo je podle vůdce opozice neplatné. Situace před budovou parlamentu nadále zůstává napjatá.
Před budovou jihokorejského parlamentu se strhly potyčky, vojáci budovu opustili
Armáda opustila budovu jihokorejského parlamentu, informuje BBC s odvoláním na jihokorejskou agenturu Jonhap. Vojáci vstoupili do budovy krátce po vyhlášení stanného práva prezidentem Jun Sok-jolem. Opoziční Demokratickou stranu, která ovládá parlament, prezident obvinil ze sympatií vůči Severní Koreji a z paralyzování vlády protistátní činností. Poslanci zatím budovu neopouštějí, informuje BBC.
Už dříve bylo na televizních záběrech vidět, jak se vojáci v helmách, kteří zřejmě měli za úkol zavést stanné právo, pokoušejí vstoupit do budovy parlamentu, a bylo vidět, jak se parlamentní asistenti snaží vojáky zatlačit zpět použitím hasicích přístrojů, popisuje agentura Reuters. Před parlamentní budovou se mezitím shromáždily desítky policejních hlídkových vozů a autobusů pořádkové policie. Šéf opoziční strany I Če-mjong vyzval občany, aby se shromáždili před budovou parlamentu, což lidé učinili.
Do budovy parlamentu, kde se poslanci vyslovili proti stannému právu, vstoupili vojáci krátce po jeho vyhlášení. Server BBC informovala o chaotických scénách uvnitř i vně parlamentu a o střetech mezi policií a demonstranty před hlavní parlamentní budovou. Jihokorejské zákony stanoví, že vláda musí stanné právo odvolat, pokud o to v parlamentu požádá většina poslanců. Právě to se stalo, všech přítomných 190 poslanců ze 300 hlasovalo pro okamžité zablokování stanného práva.
Armáda po vyhlášení stanného práva oznámila zákaz činnosti parlamentu a politických stran, informovala agentura Reuters. Před začátkem hlasování o rezoluci proti zavedení stanného práva docházelo k potyčkám mezi parlamentní ochrankou a jihokorejskými vojáky, ukazovaly záběry z místa. Do parlamentu se dostali i civilisté. Na střeše budovy přistávaly vrtulníky, situace byla nepřehledná a panoval chaos, popisoval server BBC.
„Zákonodárci Demokratické strany, včetně mě a mnoha dalších, budou vlastním životem chránit demokracii a budoucnost naší země a veřejnou bezpečnost, životy a majetek,“ řekl vůdce opozice I Če-mjong při vystoupení v televizi.
Prezidentův překvapivý krok připomněl éru autoritářských vůdců, kterou země nezažila od 80. let; postup Jun Sok-jola okamžitě odsoudila opozice i předseda jeho vlastního uskupení Strana lidové moci (PPP) Han Dong-hun, píše agentura AP.
Stanné právo musí zrušit prezident, uvedla jihokorejská armáda po hlasování
Stanné právo v Jižní Koreji zůstane zachováno, dokud ho nezruší prezident Jun Sok-jol, prohlásila armáda. K jeho zrušení předtím vyzval v hlasování parlament. Vyjádření armády cituje server BBC s odkazem na místní média.
Záběry korejské stanice YTN před hlasováním ukazovaly desítky vojáků ve venkovních prostorách parlamentu, kde se shromáždili i civilisté a novináři. Nad budovou parlamentu přelétaly vojenské vrtulníky a vně i uvnitř parlamentu se podle záběrů odehrávaly potyčky.
Vůdce opozice I Če-mjong podle agentury Reuters řekl, že každý, kdo jedná na příkaz prezidenta Jun Sok-jola, porušuje zákon, stanné právo je podle vůdce opozice neplatné. Vojáci nadále zůstávají podle aktuálních záběrů před budovou parlamentu, poslanci zůstávají uvnitř.
Jihokorejský prezident vyhlásil stanné právo, armáda zakázala politické strany
Jihokorejský prezident Jun Sok-jol dnes v zemi vyhlásil stanné právo. Opoziční Demokratickou stranu, která ovládá parlament, obvinil ze sympatií vůči Severní Koreji a paralyzování vlády svou protistátní činností. Armáda s ohledem na vyhlášení stanného práva oznámila zákaz činnosti parlamentu a politických stran, informovala agentura Reuters. Šéf opoziční strany I Če-mjong vyzval občany, aby se shromáždili před budovou parlamentu.
Prezident podle agentury AP v krátkém televizním projevu slíbil „vymýtit síly, které napomáhají KLDR, a bránit demokratický ústavní pořádek“. Prezidentovo rozhodnutí odsoudil i předseda jeho vlastního uskupení Strana lidové moci (PPP) Han Duk-so, který vyhlášení stanného práva označil za chybné. Demokratická strana v reakci na prezidentovo rozhodnutí svolala poslance do budovy parlamentu.
Jihokorejské zákony stanoví, že vláda musí stanné právě odvolat, pokud o to požádá většina poslanců v parlamentu. Stejný zákon zakazuje, aby byli na základě stanného práva zatýkáni poslanci, uvedla stanice BBC. Záběry korejské stanice YTN ukazují desítky vojáků ve venkovních prostorách parlamentu, kde se shromáždili i civilisté a novináři. Nad budovou parlamentu přelétají vojenské vrtulníky.
Představitel centrální banky řekl, že banka připravuje sérii opatření, které stabilizují trh, pokud to bude třeba. Korejský burza prozatím nerozhodla, zda ve středu otevře či ne, informoval Reuters.
PPP se v parlamentu kvůli Demokratické straně dostala do patové situace ohledně schvalování rozpočtu na příští rok. Šéf opoziční strany I Če-mjong, proti kterému je vedeno několik trestních stíhání, je favoritem příštích prezidentských voleb, které se budou konat v roce 2027.
Expert: Vyhlášení stanného práva jihokorejským prezidentem je uzurpováním moci
Vyhlášení stanného práva jihokorejským prezidentem Jun Sok-jolem je podle vedoucího katedry asijských studií na Metropolitní univerzitě Praha Michala Kolmaše flagrantním uzurpováním moci. Kolmaš to dnes napsal ČTK. Prezident se podle něj převzetím moci pokouší vymanit z politických problémů.
„Počítám, že jihokorejský parlament odhlasuje ukončení stanného práva. Jestli na to Jun bude slyšet, nevím,“ uvedl Kolmaš. „Myslím, že to skoro nikdo nečekal,“ dodal.
Jun Sok-jola podle Kolmaše dlouhodobě kritizuje opozice i občanská společnost. „Jde o populistického lídra bez zjevné legitimity v parlamentu ovládaném opozicí, s níž není schopný se shodnout na základních věcech,“ míní expert. Nespokojenost je podle něj cítit i ve společnosti, například na stávkách lékařů. „Podle mne se pokouší vymanit se z politických problémů převzetím moci,“ doplnil.
MZV vyzvalo Čechy v Koreji, aby se vyhýbali hromadným akcím, v Drozdu je 61 osob
Ministerstvo zahraničí odeslalo Čechům v Jižní Koreji zaregistrovaným v cestovatelském systému Drozd zprávu, aby se vyhýbali hromadným akcím a sledovali oficiální média. V systému je aktuálně 61 osob. ČTK to sdělil mluvčí úřadu Daniel Drake. Český ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.) věří v sílu jihokorejské demokracie. O situaci v zemi má ale zatím jen málo informací. Řekl to novinářům v Bruselu.
„Naše ambasáda v Soulu situaci v Jižní Koreji pečlivě sleduje. Prezident vyhlásil stanné právo, má se jednat o dočasné opatření. Odeslali jsme všem zaregistrovaným v Drozdu zprávu, aby se vyhýbali hromadným akcím a sledovali oficiální média,“ uvedl Drake.
Lipavský řekl, že zatím je vše velmi čerstvé. Sám dostal ze Soulu jen několik krátkých informací od diplomatů, které podle něj víceméně odpovídají tomu, co sdělují média. „Já věřím v korejskou demokracii, že všechny procesy budou právoplatné. Musíme si počkat, teď jsou tam dvě hodiny ráno,“ dodal ministr.