Aktual.: 21.01.2025 10:35
Soul – Jihokorejský prezident Jun Sok-jol se dnes poprvé zúčastnil slyšení před ústavním soudem, který má do pěti měsíců rozhodnout o jeho setrvání ve funkci. Informovaly o tom agentury. Parlament, kde má většinu opozice, Juna zbavil prezidentských pravomocí v prosinci kvůli vyhlášení stanného práva a vyšetřovatelé jej od neděle drží v samovazbě.
Osmičlenný ústavní soud dnes v tomto případu zahájil třetí slyšení, předtím zasedal 14. a 16. ledna. Jun, který čelí obvinění ze zneužití funkce a organizování vzpoury, se dosud ani jednou nedostavil. Předseda ústavního soudu Mun Hjong-be souzeného prezidenta vyzval, aby přednesl svou řeč.
„Dnes se účastním poprvé, takže budu mluvit krátce. Od dospělosti až dodnes žiji s pevnou vírou v liberální demokracii, a to zejména během svého působení ve státní správě. Vzhledem k tomu, že ústavní soud je institucí, která existuje proto, aby hájila ústavu, žádám soudce, aby mě v různých ohledech posuzovali příznivě,“ citovala bývalého generálního prokurátora agentura Jonhap.
Opoziční poslanci tvrdí, že Jun zavedl stanné právo v rozporu s ústavou, zatímco prezidentovi právníci říkají, že Jun chtěl ochránit Jižní Koreu před opozičními stranami, které označil za „protistátní síly“, napsala agentura Kjódó. U soudu chce přednést své argumenty, proč se pro výjimečný stav rozhodl, doplnila agentura Reuters.
Nedaleko soudu se dnes podle Jonhapu shromáždilo přibližně 4000 Junových příznivců, kvůli čemuž byla posílena policejní přítomnost, včetně 192 autobusů, které mohou sloužit k zablokování prostoru. Okresní soulský soud totiž v sobotu večer vydal formální zatykač na Juna, kvůli čemuž jeho stoupenci vtrhli do budovy, ničili majetek a napadali policisty.
Jun je prvním prezidentem, který se zúčastnil procesu o odvolání z funkce. Bývalé hlavy státu Ro Mu-hjon a Pak Kun-hje, které ústavní soud vinil z braní úplatků, respektive z korupce, na svých slyšeních chyběly, připomněl Jonhap.
Politická krize v Jižní Koreji vypukla loni 3. prosince, když prezident Jun vyhlásil stanné právo kvůli údajným sympatiím opozice vůči Severní Koreji a údajné protistátní činnosti opozičních představitelů. Jen několik hodin po ohlášení stanného práva se však proti prezidentovu kroku postavil parlament a výjimečný režim nakonec zrušila vláda.
Opozicí ovládaný parlament Juna 14. prosince zbavil prezidentských pravomocí a chce ho odvolat, což je krok, se kterým musí do 180 dní vyslovit souhlas ústavní soud. Pokud tak učiní, musí se do 60 dnů konat nové volby. Úřadující hlavou státu je v současnosti ministr financí Čche Sang-mok, který zastává také funkci premiéra.