Aktual.: 18.01.2025 22:26
Soul – Jihokorejský soud schválil žádost o vydání zatykače na prezidenta Jun Sok-jola, jemuž tak může být prodloužena vazba. Soud v metropoli Soulu to podle tiskových agentur oznámil v neděli ráno místního času (dnes večer SEČ). Jun, kterého parlament zbavil pravomocí kvůli pokusu o vyhlášení výjimečného stavu, se soudního jednání osobně zúčastnil, aby bojoval proti žádosti vyšetřovatelů o prodloužení vazby. V ní je od středy. Na základě nového zatykače může být Jun zadržován až 20 dní.
Jun se stal prvním úřadujícím prezidentem v historii Jižní Koreje, který byl oficiálně zatčen. Důvodem pro schválení žádosti o zatykač byla „obava, že podezřelý by mohl ničit důkazy“, zdůvodnil své rozhodnutí soud.
Rozhodnutí vyvolalo hněv prezidentových stoupenců, z nichž někteří vnikli v neděli ráno kolem 03:00 místního času (dnes kolem 19:00 SEČ) do soudní budovy a ničili majetek, napadali policisty a provolávali prezidentovo jméno, uvedla agentura Jonhap. Televizní záběry zachytily mnoho policistů, jak se snaží protestující uvnitř budovy zatlačit.
Desítky tisíc demonstrantů – podle policie 44.000 – skandovaly slogany na podporu prezidenta Juna. Někteří z nich měli transparenty s nápisem „Propusťte prezidenta“. Po potyčkách s policií bylo podle agentury AFP zadrženo 40 demonstrantů.
Podle jihokorejských zákonů má podezřelý člověk zadržovaný na základě zatykače podstoupit lékařskou prohlídku, musí být pořízena jeho fotografie a zatčený navíc musí nosit vězeňský stejnokroj.
Juna ve středu zadrželi vyšetřovatelé Úřadu pro vyšetřování korupce v řadách vedoucích představitelů (CIO) a převezli jej do svého sídla, kde ho chtěli vyslechnout v souvislosti s výjimečným stavem.
Jun však odmítl spolupracovat, protože CIO podle něj neměl pravomoc prezidenta zatknout. Jun mohl ve vazbě strávit nanejvýš 48 hodin, proto v pátek vyšetřovatelé požádali o další zatykač, který umožní vazbu prodloužit až na 20 dní.
Politická krize v Jižní Koreji vypukla loni 3. prosince, když prezident Jun vyhlásil stanné právo kvůli údajným sympatiím opozice vůči Severní Koreji a kvůli údajné protistátní činnosti opozičních představitelů. Jen několik hodin po ohlášení stanného práva se však proti prezidentovu kroku postavil parlament a výjimečný režim nakonec zrušila vláda.
Opozicí ovládaný parlament Juna 14. prosince zbavil prezidentských pravomocí a chce ho odvolat, což je krok, se kterým musí vyslovit souhlas devítičlenný ústavní soud. Má na to 180 dní. Úřadující hlavou státu je v současnosti ministr financí Čche Sang-mok, který zastává také funkci premiéra.