Komerční prezentace Aktualizace: 5.04.2024 15:55

Manila/Jakarta/Bangkok – Tisíce škol na Filipínách zrušily prezenční výuku kvůli nesnesitelnému horku. V Indonésii kvůli pokračujícímu suchu stoupají ceny rýže. Teplota moře u Thajska zase stoupla natolik, že se vědci obávají zničení korálů. Jihovýchodní Asie nyní zažívá „historickou vlnu veder“, kdy teploty na začátku dubna stoupají bezprecedentně vysoko, napsal zpravodajský server The Guardian s odvoláním na klimatologa Maximiliana Herreru, který se zabývá historií počasí.

Rekordní teploty byly tento týden zaznamenány na monitorovacích stanicích napříč celou oblastí, uvedl Herrera. V centrální části Barmy ve městě Minpu dosáhla teplota 44 stupňů Celsia, což je poprvé v historii jihovýchodní Asie, kdy teplota vystoupala takto vysoko tak brzy. Na Filipínách teplota na některých místech dosáhla 42 stupňů Celsia.

Na dálném jihu Thajska bylo naměřeno 40,2 stupně, což je absolutní rekord, a o ještě 0,4 stupně výš vystoupala teplota v západním Vietnamu, což je v této roční době bezprecedentní.

Světová meteorologická organizace už minulý měsíc uvedla, že oblast jihovýchodní Asie v únoru zachvátila velká vedra, kdy teploty často stoupaly až ke 30 stupňům, což je výrazně nad sezónním průměrem. Organizace přičítá horké počasí klimatickým změnám způsobeným lidskou činností a také jevu El Niño, který do regionu přináší teplejší a sušší podmínky.

„Míra horka, kterou zeměkoule zažila v posledních 12 měsících, a to jak na pevnině, tak v oceánu, vědu překvapila,“ uvedl profesor Benjamin Horton, ředitel z observatoře v Singapuru.

„Vždycky jsme věděli, že s rostoucím množstvím skleníkových plynů se budeme ubírat tímto směrem, ale skutečnost, že v roce 2023 a 2024 překonáváme všechny tyto rekordy, možná trochu předbíhá čas,“ poznamenal dále. “Nejsme připravení. Na světě je jen velmi málo míst, pokud vůbec nějaká, která jsou odolná vůči takovému horku.”

Podíl
Exit mobile version