Aktual.: 16.12.2024 13:17
Praha – Pravidla pro získání nové dávky, která by měla od července příštího roku začít nahrazovat čtyři dosavadní podpory, by se mohla proti původnímu plánu zmírnit. Jedná o tom vládní koalice. Změny chce dodatečně navrhnout do projednávaného zákona ve Sněmovně v lednu. Novinářům to dnes řekl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Podle něj by se měla rozšířit skupina zranitelných osob s nárokem na vyšší podporu či počet domácností s pracovním bonusem, o něco méně přísný přístup by mohl být u sankcí.
Revizi dávek projednávají poslanci. Příspěvek a doplatek na bydlení, příspěvek na živobytí a dětské přídavky má nahradit dávka státní sociální pomoci. Podávat a vyřizovat by se měla jen jedna žádost. Kvůli nároku na peníze od státu by se víc posuzoval příjem i majetek žadatelů. Pobíraná částka by se mohla zvýšit o bonus za práci. Ministerstvo práce čelilo v posledních týdnech kritice kvůli nastavení pravidel. Jednalo pak se zástupci měst a obcí či organizací, které pomáhají potřebným. Možné úpravy projednává čtyřkoalice (K4).
„Vedli jsme diskuse a ještě se budou finalizovat. Procházeli jsme na sociální K4 velmi diskutované body. Pozměňovací návrhy připravíme,“ uvedl Jurečka. Předpokládá, že by se mělo uskutečnit ještě jedno kolo koaličního jednání, poté by vládní poslanci navrhli ve Sněmovně úpravy. Takzvané druhé čtení zákona, tedy další projednávání by mělo být po 20. lednu, upřesnil ministr.
Nová dávka se má skládat ze čtyř částí – z peněz na živobytí, bydlení, děti a z bonusu za práci či její hledání. Výše by se měla odstupňovat podle příjmu a pracovní aktivity. Odstranit se mají body zlomu, kdy člověk při překročení výdělku o korunu pomoc od státu ztrácí. Podpora by se měla lišit podle příjmu domácnosti. Ta by mohla mít dvě nemovitosti, dvě auta či úspory nejvýš 200.000 až 400.000 korun podle počtu svých členů. Koalice jedná o změně u případného započítávání úspor.
Část na živobytí by připadla jen domácnostem s příjmem pod 1,43násobek životního minima jejich členů. U zranitelných osob, tedy dětí, lidí nad 68 let, penzistů či invalidů by měla dosahovat životního minima. U ostatních dospělých by se pohybovala od existenčního do životního minima podle snahy o zlepšení vlastní situace. Do skupiny zranitelných by měli nově spadat i samoživitelé a samoživitelky s dětmi do sedmi let místo do čtyř let. Přibýt by měli lidé s invalidním důchodem druhého stupně, norma dosud počítala jen s invalidy třetího stupně. Mezi nezaopatřené děti by měli patřit i mladí od 15 do 18 let, kteří nestudují a nejsou v evidenci úřadu práce. Jejich výdělek by se neměl do příjmu domácnosti při posuzování nároku na dávku zahrnovat. Neměla by se zohledňovat ani pomoc ze sbírek.
Podle původní verze se měl domácnostem s příjmem pod 1,43násobek životního minima započítávat na bydlení paušál na energie, ostatním uhrazené výdaje do určité částky. Paušál by nově měly mít domácnosti s příjmem do 1,5násobku minima.
Pracovní bonus ve výši dvou pětin výdělků členů rodiny by mohly nově dostat domácnosti s příjmem do 1,6násobku místo 1,5násobku. Vyřazení z evidence na půl roku – a tedy i omezení dávek – by následovalo až po opakovaném nedodržení podmínek a termínů bez omluvy.