Komerční prezentace Aktualizace: 28.04.2024 15:35

Praha – Olympijský vítěz na kajaku Jiří Prskavec má stále naději závodit v Paříži také na kánoi. Dnes v Troji vyhrál závěrečný nominační závod vodních slalomářů a ovládl celkové pořadí tuzemské nominace v této kategorii. O českém kanoistovi pod pěti kruhy se rozhodne na květnovém mistrovství Evropy v Tacenu.

„Jsem rád, že to dopadlo takhle a že to prodlužuji až na mistrovství Evropy,“ pochvaloval si v nahrávce pro média Prskavec. Kánoi se dvojnásobný mistr světa na kajaku začal věnovat na podzim 2021. Loni už se na ní dostal do reprezentace a nyní svou pozici potvrdil. Stříbrného olympijského medailistu z Tokia Lukáše Rohana dnes porazil o 1,16 sekundy. „Na kánoi jsem se zase trochu zlepšil a uvidíme, jak to bude vypadat ve světě,“ doplnil Prskavec.

Nejlépe má boj o olympiádu rozjetý Rohan. Ten byl nejlepším českým kanoistou na loňském MS, z něhož má navíc dva bonusové body díky čtvrté příčce, a v národní nominaci skončil za Prskavcem druhý. Prskavec by ho mohl předstihnout, jen pokud by na ME byl nejlepším z Čechů a navíc získal medaili. V podobné pozici jako Prskavec je mistr světa z roku 2021 Václav Chaloupka.

Mezi kajakářkami se OH přiblížila Antonie Galušková, která vyhrála dnešní závod i celkové pořadí nominace. Po sobotním nezdaru, kdy se ani nedostala do finále, byla pod velkým tlakem. „Věděla jsem, že jestli chci vyhrát nominaci, tak musím zvítězit. Musím říct, že jsem byla pekelně nervózní, pekelně jsem o sobě pochybovala, ale jakmile zazněla fotobuňka, tak jsem si řekla, že na to kašlu. Že do toho dám všechno a buď to vyjde, nebo ne,“ řekla.

V týmu jsou společně s ní Kateřina Beková a Gabriela Satková, loňské reprezentantky Amálie Hilgertová a Tereza Fišerová tentokrát zůstaly mimo hru. Galušková má jako jediná body z loňského MS. Jejím konkurentkám by k účasti na OH pomohl jen velký úspěch na ME, protože se hodnotí dvě ze tří soutěží. „Pokud by některá z holek měla medaili z mistrovství Evropy a já bych byla za ní, tak by jela ona,“ přiblížila Galušková.

V nominaci kanoistek byla díky dnešnímu vítězství celkově nejlepší Tereza Kneblová. V týmu ji doplní Gabriela a Martina Satkovy. Také v této kategorii se rozhodne o účastnici OH až na evropském šampionátu.

Jasno o Paříži bylo mezi kajakáři, kde si místo už loni vyjel Prskavec. Dvě další místa v reprezentační trojici si zajistili Vít Přindiš a Jakub Krejčí. Mistr světa z roku 2017 Ondřej Tunka navzdory dnešnímu vítězství skončil těsně za nimi. Sice vyhrál i úvodní závod ve Veltrusech, ale jako třetí výsledek započítával sobotní osmou příčku z Prahy.

Dnes se od 17:10 v Troji ještě pojede časovka kaykacrossu, která definitivně rozhodne o nominaci v této nově olympijské disciplíně. Specialista by se na OH dostal, pokud by některý z českých reprezentantů skončil do třetího místa na červnové světové nominaci v Praze.

Muži:

K1: 1. Tunka 91,33 (0 tr. sekund), 2. Zima -0,93 (0), 3. Bárta (všichni USK Praha) -1,82 (0).

Průběžné pořadí ČP: 1. Přindiš (USK Praha) 240, 2. Zima 234, 3. Tunka 233.

Konečné pořadí nominace: 1. Prskavec (USK Praha) přednominovaný z roku 2023, 2. Přindiš 26, 3. Krejčí (Dukla) 24.

C1: 1. Prskavec 97,30 (0), 2. Rohan (oba USK Praha) -1,16 (0), 3. V. Heger (Dukla) -2,17 (2).

Průběžné pořadí ČP: 1. Prskavec 286, 2. Rohan a Chaloupka (USK Praha) oba 262.

Konečné pořadí nominace: 1. Prskavec, 2. Rohan oba 29, 3. Chaloupka 28.

Ženy:

K1: 1. A. Galušková (USK Praha) 104,65 (2), 2. Beková -0,04 (0), 3. Fišerová (obě Dukla) -1,24 (2).

Průběžné pořadí ČP: 1. Beková 248, 2. A. Galušková 246, 3. G. Satková (USK Praha) 243.

Konečné pořadí nominace: 1. A. Galušková 28, 2. Beková 27, 3. G. Satková 26.

C1: 1. T. Kneblová (Dukla) 112,08 (0), 2. Říhová -2,02 (2), 3. G. Satková (obě USK Praha) -2,33 (2).

Průběžné pořadí ČP: 1. G. Satková 274, 2. T. Kneblová 273, 3. M. Satková (Dukla) 262.

Konečné pořadí nominace: 1. T. Kneblová, 2. G. Satková obě 28, 3. M. Satková 27.