Komerční prezentace Aktual.: 14.01.2025 21:05
Washington – Kandidát na ministra obrany Spojených států Pete Hegseth dnes čelil v branném výboru amerického Senátu palbě kritiky, včetně obvinění, že nemá charakter a sebeovládání nutné pro vedení americké armády, uvedla agentura Reuters. Čtyřiačtyřicetiletého bývalého vojáka a televizního moderátora do jedné z nejdůležitějších funkcí v americké vládě navrhl nastupující prezident Donald Trump. Hegseth je podle médií jednou z nejkontroverznějších osobností, jaká kdy byla na tento post nominovaná. Slyšení trvalo téměř pět hodin.
„Pane Hegsethe, nevěřím, že jste kvalifikován, abyste vyhověl ohromným nárokům této práce,“ vyjádřil své přesvědčení například senátor za Demokratickou stranu Jack Reed. Připomněl i řadu obvinění, kterým Hegseth čelil. Patří mezi ně nařčení z problémů s alkoholem, obvinění ze sexuálního napadení nebo špatného finančního hospodaření v organizacích pro válečné veterány.
Hegseth dnes obvinění ze sexuálního napadení v roce 2017 odmítl a tvrdil, že šlo o konsenzuální vztah. Dané ženě ale tehdy vyplatil nespecifikovanou částku, aby „ochránil svou rodinu“ a práci. Bývalý moderátor televize Fox News také slíbil, že v práci na ministerstvu nebude pít alkohol.
Politici za Demokratickou stranu mu dnes vyčítali i konkrétní výroky o armádě. Hegseth se tvrdě stavěl například proti tomu, aby ženy sloužily v bojových rolích, a také se tázal, jestli šéf sboru náčelníků štábů Charles Brown nezastává svou funkci hlavně proto, že je černoch.
Dnes Hegseth nevyloučil, že Browna zbaví funkce, pokud ho Senát jako ministra schválí. Uvedl, že chystá rozsáhlou revizi armády. Reuters už dříve informoval o tom, že spolupracovníci Trumpa dávají dohromady seznam vojenských činitelů, kteří přijdou o své posty.
„V naší armádě slouží stovky a stovky žen, příslušnic pěchoty… Ale vy je ponižujete,“ prohlásila v narážce na Hegsethovy výroky o ženách demokratická senátorka Kirsten Gillibrandová. Naopak republikáni se za Trumpova nominanta postavili. Senátor Roger Wicker uvedl, že je nominace sice nezvyklá a že Hegseth sám připustil, že v minulosti chyboval, ale pak ho jasně podpořil.
Hegseth ve svém prohlášení slíbil, že do americké armády vrátí „kulturu válečníků“ a přinese změny. Později poznamenal, že s ním přijde zodpovědnost. Už v minulosti se jasně stavěl proti inkluzivní politice v rámci armády.
Server NBC News napsal, že se na slyšení neobjevilo nic zvláště překvapivého o Hegsethovi. A překvapivé nebylo ani to, jak členové výboru přistoupili k dotazování v závislosti na své stranické příslušnosti.
Reuters poznamenal, že politiky, které navrhne prezident, Senát jen výjimečně neschválí. Naposledy se to stalo v roce 1989. Malá republikánská většina ale znamená, že Hegseth nesmí přijít o hlas více než tří republikánů, pokud se všichni demokraté postaví proti němu.