Aktual.: 3.05.2025 14:30
Karlovy Vary – Karlovy Vary dnes zahájily lázeňskou sezonu. Největší české lázeňské město se podobně jako další lázeňská města potýkají s tím, že na rozdíl od minulosti se délky pobytů zkracují. Podle karlovarské primátorky Andrey Pfeffer Ferklové (ANO) bude pro letošní i následující roky hlavním cílem nabídnout takové služby nebo najít hosty, kteří budou v lázních zůstávat déle. Řekla to ČTK.
Primátorka předpokládá, že nárůst počtu hostů bude pokračovat i letos. V roce 2024 podle ní do Karlových Varů přijelo zhruba 590.000 návštěvníků, kteří zde strávili dva miliony nocí. „Nejsou to špatná čísla, dalo by se říct, že jsou ta čísla nejlepší za všechny roky, nicméně pro Karlovy Vary jako pro lázeňské město to není to, co bychom úplně očekávali, protože lidé tady zůstávají zhruba tři a půl dne, což je pro nás málo,“ řekla ČTK Pfeffer Ferklová. Město i provozovatelé lázní by si přáli, aby byly pobyty delší. „Takže budeme pracovat na tom, aby lidí bylo minimálně stejně, ale aby tady zůstávali delší dobu. To bude náš cíl,“ uvedla. Doufá, že se podaří průměrnou délku pobytu prodloužit třeba o jeden den.
V současnosti jsou stěžejními skupinami hostů klienti z Německa a z České republiky. Podle primátorky je nárůst zájmu českých klientů částečně důsledkem opatření, která se zavedla v covidové pandemii, kdy mohli čeští klienti do lázní za zvýhodněné ceny díky voucherům. Nahradili tak částečně klienty z ciziny, kterých ubylo.
Další početnou skupinou návštěvníků jsou Slováci a nově do Karlových Varů přijíždějí i Poláci, což je podle primátorky velmi zajímavý trh, protože je velký. Naopak mírně ubylo hostů z arabských zemí. To jsou přitom země, odkud přijíždějí klienti na nejdelší pobyty.
I podle hoteliérů se lázeňská klientela mění. Podle předsedy krajské Asociace hotelů a restaurací Jana Kroniky se nejen zkrátila délka pobytů, ale také se mění způsob plánování pobytů. Zatímco dříve měly hotely rezervace na velkou část pokojů i na měsíce dopředu, dnes je příjezd do Karlových Varů často záležitostí okamžitého rozhodnutí klientů z nejbližších zemí, kteří do města přijedou autem nebo vlakem či autobusem. Hotely tak nemohou dobře plánovat například potřebu personálu a podobně. Zvyšuje to náklady na provoz.
Jednou z cest, jak podpořit delší pobyty, by mohly být změny pravidel pro poplatky za pobyt. I když v celkových nákladech nemá současných 50 korun za noc v Karlových Varech zásadní vliv na náklady klientů, pro delší pobyty by i podle primátorky mohlo hrát roli, pokud by se s delším pobytem částka ubytovacího poplatku snižovala. Byl by to jeden z motivačních prvků, řekla ČTK.