Aktual.: 29.04.2025 15:38
Praha – Jiří Kejval bude na středečním plénu obhajovat pozici předsedy Českého olympijského výboru (ČOV), který řídí od roku 2012. Kandiduje počtvrté a poprvé bude mít přímo ve volbách protikandidáta. O funkci se uchází dlouholetý předseda Českého atletického svazu Libor Varhaník, který od roku 2012 místopředsedou ČOV pro ekonomiku a marketing.
Sedmapadesátiletý Kejval před třinácti lety vystřídal v roli předsedy ČOV Milana Jiráska. Naposledy mandát obhájil v roce 2021. Volby byly tehdy naplánované už na rok 2020, ale kvůli opatřením proti koronaviru a právním sporům se je podařilo uspořádat až na pátý pokus.
Předvolební dění tehdy provázely ostré výpady vůči Kejvalovi ze strany ohlášeného protikandidáta Filipa Neussera, jenž byl velkým odpůrcem současného předsedy. Ve volbách nakonec nekandidoval, protože se před nimi stal předsedou Národní sportovní agentury.
Nyní je předvolební kampaň o poznání klidnější. Kejval na začátku dubna při slavnostním podpisu české přihlášky na ZOH 2026 uvedl, že protikandidáta vítá. „Vím dlouhodobě o této Liborově ambici. Jsme spolu prakticky v každodenním kontaktu. Myslím, že i on je kvalitní kandidát a pro mě je to i výzva. Myslím, že je to prostě dobře a že mě to donutí k větší aktivitě,“ řekl.
Ani jeho dlouholetý spolupracovník Varhaník nevnímá volby nijak konfrontačně, především chce prosazovat svůj program. „Rád bych nás všechny vyburcoval a probudil k aktivitě. Cítím, že situace, do které se český sport teď dostal, si zasluhuje novou aktivitu, impulz a energii,“ řekl ČTK.
Problém vidí v nedostatečném financování sportu i legislativě. Vzhledem ke změnám v Sokole a České unii sportu i kampani před podzimními sněmovními volbami vnímá, že právě nyní nastal čas jednat. „Považuji za důležité nepromeškat tohle období, jinak nás to zase ‚zlatentní‘ na další čtyři roky, nestane se nic a všichni budeme plakat,“ uvedl.
Kejval chce v čele ČOV společně se svazy udělat maximum pro úspěch českých olympioniků. „Je nezbytné, abychom systematicky využívali nejnovější vědecké poznatky a nástroje, které jim pomohou vyladit detaily na cestě na stupně vítězů na olympijských hrách i dalších velkých akcích,“ uvedl ve vyjádření po oznámení další kandidatury. Na větší spolupráci se svazy ve snaze vychovat více olympioniků apeluje i Varhaník. „Rád bych vytvořil prostředí výměny informací mezi svazy tak, aby mohly pracovat ve větší synergii,“ řekl.
Varhaník se vedle předsednické funkce uchází také o post místopředsedy, který má jako záložní variantu. Na místopředsednická křesla je dalších devět kandidátů. Ze současných místopředsedů chtějí ve funkci pokračovat Roman Kumpošt, Filip Šuman a Milan Hnilička. Naopak Zdeněk Haník, který je místopředsedou pro olympismus a vzdělávání, se uchází jen o místo ve výkonném výboru.