Komerční prezentace Aktual.: 2.10.2024 12:47

Praha – Dědička impéria PPF Renáta Kellnerová s rodinou zůstává i nadále v čele žebříčku nejbohatších lidí v Česku. Podle časopisu Forbes činí hodnota jejího majetku 386 miliard korun. Na druhém místě je stejně jako loni většinový vlastník Energetického a průmyslového holdingu (EPH) Daniel Křetínský s majetkem 290 miliard korun, třetí znovu skončil majitel investiční skupiny KKCG Karel Komárek. Jeho jmění vyčíslil Forbes na 214,6 miliardy korun. Žebříček stovky nejbohatších lidí Česka dnes časopis zveřejnil na svém webu.

„Neohroženou jedničkou žebříčku prozatím nadále zůstává vdova po Petru Kellnerovi a dědička impéria PPF Renáta Kellnerová s rodinou (386 miliard korun). Její majetek meziročně stoupl o osm miliard korun,“ uvedl Forbes. Další podnikatelé v žebříčku se ale podle časopisu ke Kellnerové přibližují.

Čtvrté místo v žebříčku obhájil majitel energetické a uhelné Sev.en Energy Pavel Tykač, jehož majetek dosahuje 174 miliard korun. Změna nastala až na pátém místě, kde bývalého premiéra a současného šéfa hnutí ANO Andreje Babiše s majetkem 79,1 miliardy korun, letos sedmého, přeskočili realitní magnát Radovan Vítek (128,5 miliardy Kč) i zbrojař Michal Strnad (101 mld. korun). Strnad, který byl loni devátý, je podle Forbesu v první desítce skokanem roku. Naopak nejvýrazněji se propadl Babiš, hodnota jeho majetku se oproti minulému roku snížila o 91 miliard korun. Holding Agrofert, který Babiš založil a léta vlastnil, vložil v roce 2017 kvůli novele zákona o střetu zájmů do svěřenských fondů.

Do první desítky se ještě vešli zakladatel antivirové společnosti Avast Pavel Baudiš (56,5 mld. korun), majitel hydroenergetického impéria Energo-Pro Jaromír Tesař (51,3 mld. korun) a zakladatel Alzy Aleš Zavoral (47,3 mld. korun).

Mezi stovku nejúspěšnějších českých podnikatelů letos Forbes zařadil tři nováčky. „Nejvýše se z nich umístil Jan Vild, nenápadný zakladatel hi-tech výrobce zdravotnické techniky BTL, jehož majetek odhadujeme na 35 miliard korun a umístil se na třinácté pozici,“ poznamenal šéfredaktor Forbesu Petr Šimůnek. V žebříčku se poprvé objevil také zbrojař Martin Drda na sdílené 68. a 69. pozici s majetkem 7,3 miliardy korun. Na 82. místě skončil Vladimír Velebný (5,5 mld. korun), zakladatel firmy Contipra, globálního výrobce kyseliny hyaluronové.

Spodní hranice pro zařazení do žebříčku stovky nejmajetnějších Čechů letos činila čtyři miliardy korun, loni to bylo 3,6 miliardy Kč. Celkově se jmění nejbohatších Čechů meziročně zvýšilo o 133 miliard korun na 2,6 bilionu korun. Uzávěrka údajů, ze kterých Forbes při sestavování žebříčku vycházel, byla letos 16. září.

Světová verze časopisu Forbes se odhadem majetku nejúspěšnějších a nejbohatších lidí zabývá už od roku 1987, česká verze žebříčku vychází od roku 2012. Šimůnek uvedl, že při výpočtu vycházejí z veřejně dostupných informací o firmách, mluví s jejich výkonnými a finančními řediteli, analyzují zisky, obraty i dluhy společností a další údaje, které pak konzultují s finančními analytiky a odborníky na oceňování firem. I tak je výpočet majetku kvalifikovaný odhad, nikoli ultimátní číslo, upozornil šéfredaktor Forbesu.

Žebříčky nejbohatších Čechů sestavují i jiné časopisy, noviny či agentury. V září týdeník Euro uvedl, že nejbohatším Čechem je Křetínský, jehož majetek za poslední rok vzrostl z 217 miliard na 390 miliard korun. Z čela pořadí tak sesadil Kellnerovou s rodinou, jejichž majetek se podle Eura meziročně zvýšil o 65 miliard na 350 miliard korun. Také podle deníku e15 má největší jmění v Česku Křetínský, následovaný Kellnerovou.

Deset nejbohatších lidí Česka 2024 podle časopisu Forbes:

Pořadí Jméno Hodnota majetku (v mld. Kč) Rozdíl proti roku 2023 (v mld. Kč) Hlavní firma obor
1. Renáta Kellnerová 386 +8 PPF finance, telekomunikace, média
2. Daniel Křetínský 290 +79,1 EPH energetika, média
3. Karel Komárek 214,6 +29 KKCG loterie, energetika
4. Pavel Tykač 174 -9,3 Sev.en AG energetika, těžba
5. Radovan Vítek 128,5 −20,5 CPI Property Group reality
6. Michal Strnad 101 +55,1 CSG zbrojní průmysl
7. Andrej Babiš 79,1 −91 Agrofert chemie, zemědělství
8. Pavel Baudiš 56,5 +10,6 Gen Digital software
9. Jaromír Tesař 51,3 +10,7 Energo-Pro energetika
10. Aleš Zavoral 47,3 +1,4 Alza e-commerce

zdroj: Forbes

Podíl
Exit mobile version