Aktualizace: 8.02.2024 00:36
Pchjongjang – Severokorejský parlament se vyslovil pro zrušení všech dohod na podporu ekonomické spolupráce s Jižní Koreou. S odvoláním na severokorejskou státní agenturu KCNA to napsala agentura Reuters, podle níž se tak nadále prudce zhoršují vztahy mezi oběma státy, které jsou formálně stále ve válečném stavu.
Jde o další z řady takovýchto kroků Pchjongjangu z posledních měsíců. V lednu komunistická země zrušila vládní úřady, které měly na starosti vztahy s Jižní Koreou, včetně záležitostí sjednocování a mezikorejského turistického ruchu.
Severokorejský vůdce Kim Čong-un tehdy v parlamentu prohlásil, že pro KLDR už nadále není možné usilovat o usmíření a mírové znovusjednocení s Jižní Koreou. Vyzval k přerušení veškeré komunikace mezi oběma Korejemi a také k přijetí ústavního dodatku, jenž by Jižní Koreu označil za striktně oddělenou zemi a nepřítele číslo jedna.
Soul zase koncem loňského roku v reakci na to, že KLDR vypustila špionážní družici, pozastavil platnost vojenské dohody, jejímž cílem bylo snížení napětí na Korejském poloostrově. Pchjongjang ji poté také pozastavil a uvedl, že na hranici s jižním sousedem vyšle silnější armádu a nové zbraně.
Přestože je Severní Korea známá tvrdou rétorikou, sledují někteří pozorovatelé vývoj z poslední doby s obavami. KLDR a Jižní Korea jsou technicky stále ve válečném stavu. Korejská válka z let 1950 až 1953 totiž skončila příměřím, nikoliv mírovou smlouvou.