Aktualizace: 23.02.2024 14:34
Praha – Koaliční partneři lidovců čekají na detailnější propočty dopadů opatření na pomoc zemědělcům, jak s nimi přišel ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Navrhuje například slevu na sociální pojištění či zrušení zdanění dotací. Výborný bude jednat s předsedy ODS, TOP 09, Pirátů a STAN a také s ministrem financí Zbyňkem Stanjurou (ODS) během pravidelného zasedání takzvané K5 v úterý. Skeptičtí jsou k rušení zdanění dotací Piráti. mohlo by podle nich vést k dalšímu posílení velkých firem na úkor menších. Konečnou podobu návrhů pak ponese na jednání představenstva Agrární komory ČR, které se uskuteční ve čtvrtek 29. února, sdělil ČTK mluvčí ministerstva Vojtěch Bílý. Výsledky jednání s Výborným rozhodnou o tom, zda velké nevládní zemědělské organizace svolají další protesty.
„Souhlasíme s cílenou a smysluplnou podporou zemědělců, primárně středních podniků, menších sedláků a rodinných farem. Cestou je například cílená podpora investic a technologií. Rušení danění dotací nepodporujeme. Je zde reálné riziko, že by se podpořily pouze ekonomicky silnější podniky na úkor těch menších a následná úspora u velkých agropodniků vedla ještě k razantnějšímu skupování drobnějších zemědělců. To rozhodně není žádoucí stav,“ řekl ČTK předseda Pirátů Ivan Bartoš.
„Ministerstvo zemědělství musí nejdříve přijít s detailnějšími propočty, následně dojde k diskusi, během níž koaličním partnerům sdělíme svůj postoj,“řekla dnes ČTK předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Vedle slev na pojištění a daních Výborný navrhuje zvýšit podporu životní pohody zvířat, zaměstnanosti na venkově a středním podnikům.
Pro Piráty je podle Bartoše důležité téma řešit i na evropské úrovni. Zásadní podíl na současných problémech má eurokomisař odpovědný za zemědělství Janusz Wojciechowski, který by měl být nahrazen, míní. „Zanedbal dialog se zemědělci a nedokázal dobře nastavit mezinárodní smlouvy, zemědělci si tak oprávněně stěžují na dumpingové importy do EU. To je třeba napravit,“ uvedl.
Proti zemědělské politice Evropské unie ve čtvrtek protestovali čeští zemědělci spolu s farmáři ze Slovenska, Polska a Maďarska, tedy zemí visegrádské čtyřky, nebo i Litvy a Lotyšska. Výborný s nimi souzní, co se týká byrokratické zátěže a množství unijních kontrol. Cíle unijní Zelené dohody pro Evropy (Green Deal), proti kterým také zemědělci protestovali, musí být reálné, uvedl také.
K hranicím se Slovenskem, Polskem a Německem ve čtvrtek v Česku na protest proti politice EU vyjelo asi 3000 kusů zemědělské techniky. Farmáři protestovali také v centrech některých velkých měst. Podle Agrární komory ČR se do protestu zapojilo několik tisíc českých zemědělců.