Aktualizace: 22.02.2024 05:30

Praha – Na protestní jízdu proti agrární politice Evropské unie se dnes ráno po 07:30 od areálu společnosti Obila v kutnohorském Karlově vydalo kolem 100 traktorů a další zemědělské techniky z Kolínska a Kutnohorska. Zemědělci se tak připojují ke společným evropským protestům. Protestní jízdy se dnes konají po celém Česku, na hranicích se Slovenskem, Polskem a Německem a také v ulicích a okolí velkých měst. Hlavní protest je plánovaný od 10:00 do 12:00. Vyrazit by podle Agrární komory ČR mělo více než 2000 zemědělských strojů, ve Středočeském kraji zhruba 320. Do protestů by se měli zapojit i zemědělci ze Slovenska, Maďarska, Polska a některých pobaltských a balkánských států.

Traktory se v koloně pohybují zhruba třicetikilometrovou rychlostí. „Jsme si vědomi toho, že dopravu budeme značně zdržovat, ale už jsme zoufalí a potřebujeme se nějak ozvat, protože to, co na nás jde z Evropy, nám život hodně ztěžuje,“ řekl předseda kolínské agrární komory a místopředseda Zemědělské akciové společnosti (ZAS) Bečváry Vojtěch Kšírl.

Z Kutné Hory se stroje vybavené transparenty a vlajkami společně přesouvají po silnici I/38 do Kolína, kde se na kruhovém objezdu po průjezdu Havlíčkovou ulicí rozdělí do různých směrů. „Kutnohorští pojedou na Kačinu, část kolínských na Křečhoř, ale i do jiných směrů,“ řekl Kšírl. Do Kolína míří od Poděbrad také kolem 30 strojů z Nymburska.

Středočeská policie upozornila na možné dopravní komplikace v Kolíně na webu. Doporučuje využít v čase od 8:00 do 9:00 alternativní způsob dopravy. „Zatím nemáme hlášené žádné dopravní komplikace,“ řekla ČTK po 07:00 policejní mluvčí Michaela Richterová.

Zemědělcům vadí zejména dovozy z třetích zemí, kvůli kterým výrazně propadly ceny komodit. „Chápu, že na Ukrajině je velký problém, ale z pomáhajícího se nemůže stát ten, kdo sám potřebuje pomoci,“ míní Kšírl. Protesty upozorňují také na byrokratickou zátěž a dopady Green Dealu (Zelené dohody pro Evropu).

Například ZAS Bečváry letos podle Kšírla čeká výrazný propad tržeb, a to o vyšší desítky procent. „Loni touto dobou ještě dobíhaly smlouvy z roku 2022 s cenou potravinářské pšenice kolem 7000 korun, nyní je to mezi 4000 a 5000 korunami, ale většina nákladů je pořád nahoře,“ řekl Kšírl. Hospodářský výsledek loňského roku před zdaněním předpokládá ZAS Bečváry kolem deseti milionů korun, pro letošní rok ho odhaduje na pár set tisíc korun. Pšenici ozimou pěstuje společnost zhruba na 1300 hektarech, je to kolem třetiny všech ploch. Ztrátu na krmném ječmenu očekává kolem 1,7 milionu korun. „Zatím přežijeme, ale co bude dál, nevím. A spousta podniků je na tom špatně už teď, protože nemají prodanou loňskou sklizeň, my naštěstí prodáno máme,“ řekl Kšírl.

Ve Středočeském kraji se k dnešním protestním jízdám na podporu akcí na hranicích připojují zemědělci ve všech okresech. Například na Benešovsku, kde se do akce zapojí přes 40 strojů, chystají okružní jízdy kolem Benešova, Vlašimi a Votic. Na hranice míří někteří zemědělci z Mladoboleslavska. Několik nákladních souprav se připojí k protestujícím z Libereckého kraje, společně dojedou na trojmezí Česko, Polsko, Německo, řekla už dříve ČTK ředitelka středočeské agrární komory Petra Novotná.

Dnešní akci pořádají Agrární komora a Zemědělský svaz. Část českých zemědělců demonstrovala už v pondělí před ministerstvem zemědělství v Praze, protestní jízdou se stovkami traktorů částečně zablokovali pražskou magistrálu a v centru hlavního města na chvíli omezili provoz tramvají. Od tohoto protestu se nicméně hlavní zemědělské organizace distancovaly.

Zemědělci ze střední a východní Evropy chystají na dnešek protesty

Zemědělské organizace států střední a východní Evropy včetně české Agrární komory (AK ČR) vyzvaly zemědělce, aby dnes na protest proti agrární politice Evropské unie či přílišné byrokracií vyjeli k hraničním přechodům či jinak dali najevo svou nespokojenost. Zapojit by se měli zemědělci z Česka, Slovenska, Maďarska, Polska a některých pobaltských a balkánských států.

Na dnešek plánované protesty vycházejí ze setkání zemědělských organizací s eurokomisařem pro zemědělství Januszem Wojciechowským z minulého týdne, kdy mu skupiny z Česka, Slovenska, Maďarska, Polska, Litvy a Lotyšska předaly své požadavky. Ty zahrnují kompenzace pro zemědělce za dodržení nových pravidel souvisejících s ochranou životního prostředí, úlevy v oblasti byrokracie, zpřehlednění dotačního systému a také lepší regulaci ukrajinské produkce mířící na unijní trh.

Demonstrace zmíněných zemí mají podle AK ČR a Národní agrární komory (NAK) podpořit i zemědělci z některých balkánských zemí včetně Bulharska, Chorvatska, Rumunska či Slovinska. Kolik celkem zemědělců se bude protestů účastnit, zatím není jasné.

Čeští zemědělci budou dnes protestovat na hraničních přechodech s Polskem, Německem i Slovenskem, kde se setkají s kolegy z těchto zemí. Další protestní jízdy chystají ve velkých městech či na silnicích.

Demonstranti žádající lepší podmínky pro zemědělce v posledních týdnech komplikovali dopravu a blokovali hranice mimo jiné ve Francii, Německu, Polsku, Rumunsku, Bulharsku, Španělsku či Portugalsku. Protesty souvisí nejen se snahou Evropské unie čelit změnám klimatu, ale i s otevřením trhu pro levné ukrajinské produkty, což má pomoci Ukrajincům čelícím ruské vojenské agresi.

Podíl
Exit mobile version