Komerční prezentace Aktual.: 21.01.2025 11:49
Praha – Portál stavebníka, který využívají stavebníci a projektanti k podávání žádostí o povolení, není po více než půl roce stále funkční. Povolování staveb se podle České komory autorizovaných inženýrů a techniků (ČKAIT) zatím nezrychlilo a stavebnictví v ČR je paralyzováno. Komora to uvedla v tiskové zprávě, kterou má ČTK k dispozici. V pondělí byla na vybraných stavebních úřadech nastavena nová verze systému, která propojuje původní funkční systémy s digitálními, se kterými měli úředníci problémy. Komora to sice považuje za správný krok, tento takzvaný technologický bypass ale podle ní nijak neřeší problémy s portálem stavebníka. Ten má chyby, které stavebníkům a projektantům mohou i zcela bránit v podávání žádostí.
Komora uvedla, že nová opravená verze portálu stavebníka měla být v ostrém provozu spuštěna do 10. prosince loňského roku. Veřejnosti a senátorům, kteří šestou novelu nového stavebního zákona schválili 12. prosince, byla ale představena jen testovací verze s doplněnými funkcionalitami, s nimiž se ČKAIT nemohla v předstihu seznámit. Zákonodárci pak podle komory v rozporu s předchozími veřejnými přísliby rozhodli, že přijmou předložený návrh takzvaného úzkého bypassu, který má vliv hlavně na ISSŘ a tedy na práci úředníků.
„Jak na tom jako stavebníci s novými žádostmi jsme, nevíme. Systém totiž neposkytuje informace o procesu. Naopak ukazuje žádosti jiných stavebníků nebo přesměrovává žádosti na úplně jiné dotčené orgány,“ řekl předseda ČKAIT Robert Špalek.
Od prosince stavebníci a projektanti mají možnost podávat žádosti také písemnou formu, tedy například přes datovou schránku. V portálu stavebníka ale stále musí zveřejňovat projektovou dokumentaci. Nahranou projektovou dokumentaci ale na portálu stavebníka není možné podle komory otevřít a poznámkovat on-line. Stavební úřady, dotčené orgány a další účastníci řízení obdrží odkaz, z něhož si musí složku s dokumentací stáhnout, a to bez omezení dalšího využití či označení, kdo a kdy si projektovou dokumentaci stáhl.
„Očekáváme, že se tento postup záhy stane i s ohledem na kolizi se správním řádem, který jasně definuje okolnosti nahlížení do spisu, předmětem soudních sporů. Kromě toho se tímto vytvořilo významné riziko zcizení nebo zneužití majetkových práv stavebníka i duševních autorských práv projektanta,“ dodal Špalek.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) v pondělí spustilo na vybraných úřadech, jejichž seznam ale nezveřejnilo, tzv. technologický bypass stavebního řízení. V něm budou moci úředníci využívat vzájemně propojené původní systémy stavebního řízení s novými digitálními. Na většině stavebních úřadů oslovených ČTK nové rozhraní nastaveno zatím nebylo, výjimkou byly třeba Rokycany.
Pilotní verze by měla být na úřadech deset dnů a všechny stavební úřady by měly mít možnost se na rozhraní připojit začátkem února. Lhůta by podle MMR měla vést k odstranění možných nedostatků a k získání zpětné vazby od úředníků. Komora ale nové verze ISSŘ bez předchozího odpovídajícího testování považuje za nezodpovědné.