Komerční prezentace Aktual.: 15.07.2025 10:48
Praha – Chystané rozšíření bezcelních dovozních kvót na vybrané komodity z Ukrajiny ohrožuje české cukrovarnictví, v tiskové zprávě to dnes uvedla Potravinářská komora ČR. Potravináři se obávají opakování situace, kdy levné dovozy cukru byly jednou z příčin nedávného zániku cukrovaru v Hrušovanech nad Jevišovkou. V důsledku navýšení dovozu by mohla klesnout soběstačnost Česka v produkci cukru a obavy panují i mezi drůbežáři. Potravinářská komora ČR proto vyzvala vládu, aby odmítla další navyšování ukrajinských dovozů. Na dovoz levných zemědělských produktů z Ukrajiny si stěžují zemědělci i v dalších zemích EU, poukazují hlavně na nerovné podmínky.
Podle komory by se bezcelní dovozní kvóty z Ukrajiny do EU mohly zvýšit z 20.070 tun na 100.000 tun. „Pokud se kvóty dále navýší, hrozí reálné riziko, že uvidíme další uzavřené provozy a zmařené investice, nejen v cukrovarnictví, ale i v dalších citlivých odvětvích,“ uvedla prezidentka komory Dana Večeřová.
Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) v pondělí v Bruselu řekl, že jsou známé první obrysy dohody, ale čeká se na upřesnění ze strany Evropské komise. Považuje za pozitivní, že v dohodě o budoucím vývozu zemědělských produktů z Ukrajiny do EU by se měl objevit důraz na zvýšení standardů ukrajinské produkce.
Jako příklad dopadu levných dovozů uvádí komora dovozy cukru. Podle Českého statistického úřadu činil loni celkový dovoz cukru do ČR 81,1 milionu kilogramů za 1,7 miliardy korun, z toho z Ukrajiny pocházelo 27,9 milionu kilogramů v hodnotě 461 milion kilogramů. V roce 2021 se jednalo o 3,7 milionu kilogramů cukru z Ukrajiny. Potravináři upozorňují, že i malé množství dokáže výrazně zahýbat s cenou na domácím trhu a navrhované navýšení by mohlo mít devastující dopad na zbytek českého cukrovarnického průmyslu, ohrozit pracovní místa a snížit soběstačnost ČR v produkci cukru.
„Nezpochybňujeme, že nižší ceny cukru mohou potěšit spotřebitele. Musíme ale jasně říci, že tyto ceny bohužel ani nepokryjí naše výrobní náklady. Důsledkem je omezování výroby, ztráta pracovních míst, nižší příjmy státního rozpočtu a ohrožení samotné existence celého odvětví. Co je dnes výhodné pro peněženky, může zítra vést ke ztrátě domácí produkce a k závislosti na dovozu,“ uvedl Martin Kolář, generální ředitel cukrovarnické společnosti Tereos TTD.
Dalšího navýšení bezcelních a bezkvótových dovozů se obávají i drůbežáři, kroky EU podle Českomoravské drůbežářské unie představují vážnou hrozbu pro konkurenceschopnost a přežití domácích producentů. Kvóta na drůbeží maso by se podle unie měla navýšit z 90.000 na 120.000 tun, u vajec z 6000 na 18.000 tun. „Ukrajinští producenti často těží z podstatně nižších výrobních nákladů a podstatně méně regulovaného prostředí. To vytváří nerovnou konkurenci, kterou naši producenti jednoduše nemohou ustát,“ řekla předsedkyně unie Gabriela Dlouhá.
EU a Ukrajina oznámily 30. června, že dosáhly předběžné dohody o budoucím vývozu zemědělských produktů do nynější sedmadvacítky. Eurokomisař pro obchod Maroš Šefčovič dohodu tehdy označil za vyváženou, spravedlivou a realistickou.
Slovensko, Maďarsko, Polsko, Bulharsko a Rumunsko minulý týden oznámily, že se usnesly na společné pozici k obchodní dohodě s Ukrajinou a ve společné deklaraci vyzvaly Evropskou komisi, aby do finálního znění dohody zahrnula automatické ochranné mechanismy, individuální objemové kvóty a cenové limity, které by zabránily destabilizaci vnitřního trhu v členských státech, které jsou nejvíce zasažené dovozem zemědělských produktů z Ukrajiny. Česko se k této společné pozici nepřipojilo.