Aktual.: 17.11.2024 18:21
Tbilisi – Situace v gruzínském separatistickém regionu Abcházie zůstává napjatá. Vůdce Ruskem podporovaného regionu Aslan Bžanija prohlásil, že se nepodařilo dosáhnout kompromisu s opozicí. Uvedlo to dnes Rádio Svobodná Evropa/ Rádio Svoboda (RFE/RL). Demonstranti v pátek ovládli sídla parlamentu, vlády a prezidentské administrativy v abchazském hlavním městě Suchumi na protestu proti zákonu, který by Rusům umožnil nákup nemovitostí.
Bžanija v sobotu vyjádřil ochotu rezignovat, pokud přívrženci opozice opustí obsazené vládní budovy. Podle ruské agentury RIA Novosti dodal, že v případných nových prezidentských volbách hodlá znovu kandidovat. Protestující ale opustit obsazené vládní budovy odmítli. Bžanija se později podle RFE/RL setkal ve svém rodném městě Tamyš s vládou, aby projednali „způsoby stabilizace vzniklé situace.“
Protestující jsou podle dostupných informací stále v areálu parlamentu, napsalo dnes Rádio Svobodná Evropa/ Rádio Svoboda. Jeden z představitelů protestujících podle stanice uvedl, že zůstanou na místě, dokud Bžanija nerezignuje.
Nepokoje vypukly v pondělí, když abchazský parlament začal projednávat návrh zákona o ratifikaci dohody s Moskvou, která by umožnila ruským občanům a firmám kupovat pozemky a nemovitosti v Abcházii. Opozice dohodu označuje za pokus Bžanijova režimu o vlastní obohacení; po obsazení komplexu vládních budov v Suchumi opoziční představitelé vystoupili s požadavkem na Bžanijovo odstoupení.
Protestující mezitím uvedli, že jejich protest není zaměřený proti úzkým vazbám Abcházie s Ruskem, a obvinili Bžaniju, že se „snaží tyto vztahy využít pro své sobecké zájmy a manipuluje s nimi v zájmu posílení svého režimu“. Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová uvedla, že Rusko očekává, že situace v Abcházii bude vyřešena výhradně mírovými politickými prostředky.
Abcházie je region s přibližně 245.000 obyvateli, který po skončení války v roce 1993 zůstal z velké části pod kontrolou separatistů. Zbytek území Abcházie ztratila Gruzie ve válce s Ruskem v roce 2008, po níž Moskva oficiálně uznala separatistický region za nezávislý stát, spolu s Jižní Osetií. Tbilisi tato území považuje za okupovaná, Rusko má v obou provinciích své vojenské posádky.