Komerční prezentace Aktual.: 25.08.2024 20:52

St. Andrews (Británie) – Dva týdny po olympijském vítězství v Paříži vyhrála novozélandská golfistka Lydia Koová British Open a získala třetí titul kategorie major. Na slavném hřišti ve skotském St. Andrews triumfovala s náskokem dvou úderů před čtveřicí nejbližších soupeřek včetně světové jedničky Nelly Kordové a další Američanky Lilie Vuové, která obhajovala prvenství.

Vítězství na majoru se Koová dočkala po osmi letech. V roce 2016 ovládla Chevron Championship, o rok dříve slavila titul na Evian Championship.

Před posledním kolem byla Koová čtvrtá se ztrátou tří úderů na vedoucí Korejku Sin Či-jai, vítězku British Open z let 2008 a 2012. Závěrečný den vyšel sedmadvacetileté bývalé světové jedničce nejlépe z celého turnaje a 69 ran, tři pod par, ji posunulo na první místo. Odměnou jí byla i prémie 1,425 milionu dolarů (32 milionů korun), nejvyšší v historii soutěže.

První polovina turnaje se povedla nejlépe Kordové. Dcera bývalého českého tenisty Petra Kordy, která má na kontě dvě výhry na majorech, vedla po dvou kolech o tři rány. V sobotu ale zahrála +3 a klesla na třetí příčku. Dnes obešla hřiště v paru a polepšila si o jedno místo.

České golfistky Klára Davidson Spilková a Jana Melichová do víkendových kol nepostoupily.

Golfový turnaj kategorie major Women’s Open v St. Andrews (par 72, dotace 9 milionů dolarů):

1. Koová (N. Zél.) 281 (71+70+71+69), 2. N. Kordová 283 (68+68+75+72), Vuová (obě USA) 283 (69+70+71+73), Jin Žuo-ning (Čína) 283 (68+72+73+70), Sin Či-jai (Korea) 283 (71+71+67+74), 6. A. Džutanuganová (Thaj.) 285 (72+72+71+70), …cutem neprošly 119. Davidson Spilková 153 (76+77), 128. Melichová (obě ČR) 154 (81+73).