Komerční prezentace Aktual.: 29.08.2024 10:05

Řím – Koulař Tomáš Staněk se vrací do Diamantové ligy. V pátek v Římě se poprvé v této sezoně představí v elitním atletickém seriálu. Na Golden Gala budou startovat také tyčkařka Amálie Švábíková a výškař Jan Štefela. Do italské metropole se špičková atletika vrací po necelých třech měsících, začátkem června se zde konalo mistrovství Evropy.

Tehdy se český rekordman Staněk vracel po zranění a obsadil pátou příčku. V kvalifikaci olympijských her v Paříži předvedl nejdelší pokus sezony 21,61 metru, ale v olympijském finále ani následujících dvou závodech se nedostal přes 20,50. Na Diamantové lize bude Staněk závodit poprvé od loňského červencového mítinku v Londýně. V koulařském sektoru bude v Římě špičková konkurence včetně trojnásobného olympijského vítěze a světového rekordmana Ryana Crousera nebo jiného Američana Joea Kovacse, jenž vyhrál na nedělním diamantovém mítinku v Chorzówě.

Švábíkovou čeká první start od olympijského finále, kde si životním výkonem 480 centimetrů zajistila páté místo i český rekord. V Diamantové lize se v této sezoně objevila v červenci v Monaku a obsadila osmou příčku za 456 centimetrů. Favoritkou tyčkařské soutěže v Římě bude olympijská šampionka a úřadující mistryně světa Nina Kennedyová z Austrálie. Na evropský titul bude chtít na Olympijském stadionu navázat Švýcarka Angelica Moserová, jež skončila na OH čtvrtá.

Ve výšce se budou oči domácích fanoušků upínat k Gianmarcu Tamberimu, jehož výkon ze zlatého ME 237 centimetrů vévodí světovým tabulkám. Na OH v Paříži se mu i kvůli zdravotním problémům nedařilo, ale v Chorzówě vyhrál. Bude usilovat o první triumf na Golden Gala, kde startoval už pětkrát.

Potřetí dostal pozvánku do Diamantové ligy český reprezentant Štefela, jehož nejlepším výsledkem v tomto seriálu je čtvrté místo z Londýna. Naopak v Monaku a minulý týden v Chorzówě skočil jen základní výšku a byl v poli poražených.

Hvězdou patnáctistovky bude Keňanka Faith Kipyegonová, která loni na Golden Gala v náhradním dějišti Florencii překonala časem 3:49,11 světový rekord. Ten před necelými dvěma měsíci v Paříži vylepšila o dalších sedm setin sekundy a pak se zapsala do olympijské historie, když vyhrála závod na 1500 metrů na třetích hrách za sebou.

Hlavní program mítinku Diamantové ligy v Římě začne v pátek ve 21:00, koulařská soutěž se Staňkem bude zahájena o 45 minut dříve. Řím je předposlední zastávkou kvalifikačních mítinků. Před finále v Bruselu bude následovat už jen Curych.