Komerční prezentace Aktual.: 21.05.2025 12:12
Milovice (Nymbursko) – Kriminalisté obvinili pět lidí kvůli rozsáhlé kontaminaci vojenského areálu Milovice azbestem. Škoda je podle vyšetřovatelů 2,2 miliardy korun, uvedlo Policejní prezidium v tiskové zprávě. Kauza se týká likvidace odpadu po demolici objektů, namísto bezpečné likvidace byl materiál podle policistů rozvezen po různých místech areálu. Pozemky patří Středočeskému kraji. Mluvčí středočeského hejtmanství Michal Rapco ČTK sdělil, že kraj se teď ke kauze nebude vyjadřovat. „Věc má v rukou policie, krajský úřad k tomu nyní nemá žádný komentář,“ odpověděl na dotaz ČTK.
Policie prověřuje případ pro podezření z neoprávněného nakládání s odpady a podvodu od roku 2023. „Detektivové Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování obvinili jednu právnickou osobu včetně dvou jejích jednatelů a tři fyzické osoby z řad úředníků a bývalého vedení Krajského úřadu Středočeského kraje. To vše z trestné činnosti spojené s nakládáním s nebezpečnými odpady na území bývalého vojenského a výcvikového prostoru Milovice na Nymbursku,“ uvedl mluvčí prezidia Jakub Vinčálek. Jména stíhaných policie neuvádí.
Znalecký posudek vyčíslil, že životní prostředí poškodilo minimálně 86 tun neodstraněné azbestové zátěže, škoda proto dosáhla 2,2 miliardy korun bez DPH. „S ohledem na podpovrchovou kontaminaci bude nezbytné odstranit část půdy na části toho území,“ doplnil Vinčálek.
Podle policistů byla při demoličních a sanačních pracích od roku 2013 úmyslně poškozena půda, ohroženo ovzduší na velkém území a ve velkém rozsahu, a to nebezpečnými látkami, konkrétně azbestem. „Konečným důsledkem došlo nejen ke kontaminaci rozsáhlé části území bývalého vojenského prostoru o rozloze cca 22 hektarů, ale i dalšího území v podobě navážky kontaminované stavební suti,“ uvedl mluvčí. Příkladem je podle něj cyklostezka, která byla vybudována bez stavebního povolení na orné půdě mezi obcemi Milovice a Straky, navíc právě i za použití kontaminované suti.
Obviněná firma také podle vyšetřování požadovala po Středočeském kraji platbu nejen za odvedené demoliční práce, ale také za dalších 11 dosud nezdemolovaných objektů, čímž měla kraj uvést v omyl a hejtmanství následně firmě vyplatilo téměř 35 milionů korun.
Kriminalisté během dvou let prověřování na rozsáhlém území prohledali přes 50 míst, někde i za pomoci speciální techniky hasičského sboru Hlučín. Na případu se podíleli policisté z Prahy, Ústí nad Labem a Kriminalistického ústavu a Národní protidrogové centrály. Celou věc z důvodu závažnosti a rozsáhlosti dozoruje Krajské státní zastupitelství v Praze.