
Aktual.: 17.04.2025 00:06
Praha – Ministr pro místní rozvoj Petr Kulhánek (za STAN) dnes představí výsledky auditu právní části digitalizace stavebního řízení. Účelem auditu je komplexní přezkum přípravy digitalizace stavebního řízení, včetně analýzy relevantních zadávacích řízení, uzavřených smluv, jejich plnění a dopadů na čerpání dotací. Na části auditu týkající se právní problematiky pracovaly advokátní kanceláře PORTOS a MT Legal. Jeho pracovní verze odhalila několik zásadních chyb v projektové části digitalizace.
S digitálními systémy stavebního řízení mají úředníci i stavebníci problémy od jejich spuštění v červenci 2024. Na podzim byl kvůli nedostatečně funkční digitalizaci odvolán ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti), což nakonec vyústilo v odchod jeho strany z vládní koalice. Vláda po Bartošově odvolání rozhodla v dalším vývoji systému nepokračovat a vypsala na něj novou zakázku. Kompletní a otestovaný nový systém digitalizace stavebního řízení by měl být hotový do roku 2028. Do té doby bude platit přechodné období, ve kterém budou stavební úřady moci souběžně využívat původní lokální systémy a nové digitální systémy stavebního řízení.
V pracovní verzi auditu, který měl k dispozici server Seznam Zprávy, se například uvádí, že kvůli porušení pravidel upravující zadávání veřejných zakázek, nebude možné proplatit celkovou částku z Národního plánu obnovy. Ministerstvo mělo také začít s výběrem firem dříve, bylo totiž zjevné, že se práce na digitalizaci nestihnou. Vzhledem k nesplnění některých milníků je podle auditorů ve hře i možnost sankce od Evropské komise. Její výši nelze jednoduše stanovit, horní hranice by ale mohla být podle auditorů až 13,7 miliardy korun.
Podle auditu ale také neexistoval analytický tým ministerstva, který by nový systém zkoumal. Zároveň nebyly obsazené některé klíčové pozice nutné pro vznik takto komplexního systému, přičemž ministerstvo tuto absenci nijak nezdůvodnilo. Při zadávání zakázky také ministerstvo nedodrželo nejvýhodnější a legální varianty dalšího postupu. Audit v tomto směru dal například za pravdu dřívějšímu rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, podle kterého byla část zadání zakázky zahájena neoprávněně.