Aktual.: 10.12.2024 13:14
Praha – Ministr pro místní rozvoj Petr Kulhánek (za STAN) věří tomu, že Senát příjme návrh novely stavebního zákona, který umožní souběžně používat digitální a současné systémy stavebního řízení. Podmínky předložené ve Sněmovně byly podle něj naplněny a systém je funkční a průchozí. Kulhánek to dnes řekl novinářům po představení technologického a legislativního řešení na semináři v Senátu. Do dnešního dne měl podle dřívějších vyjádření zástupců vlády být funkční digitalizovaný portál stavebníka, který stavebníci podle návrhu zákona budou mít povinnost stále využívat. Proti současné podobě se na semináři vymezili zástupci odborných skupin či opozice. Návrh novely začne Senát probírat ve středu. Novelu dnes Senátu doporučil schválit jeho výbor pro územní rozvoj a veřejnou správu.
„Systém je funkční a průchozí. Byl odpilotován se skutečnými uživateli. Dává nás do polohy přechodného období, kde ve spojitosti s technologickým bypassem umožní napojení dnes funkčního systému na systémy stavebních úřadů, ve kterých pracovali do 1. července. Tím pádem ten jejich komfort práce bude výrazně větší, než je dnes,“ řekl Kulhánek.
Vláda se v říjnu rozhodla nepokračovat ve vývoji digitalizovaného Informačního systému stavebního řízení, který využívají úředníci. V současnosti funguje přechodné období, kdy úředníci mohou používat nové systémy současně s původními. Portál stavebníka se ale dál upravuje a podle návrhu vlády schváleného ve Sněmovně se přes něj budou muset dále podávat žádosti o stavební povolení.
Náměstek na ministerstvu pro místní rozvoj a ministerstvu práce a sociálních věcí Karel Trpkoš pověřený vedením týmu pracujícího na digitalizaci na semináři uvedl, že hlavním cílem bylo systém stabilizovat a dodat nové části tak, aby fungoval v souladu s novým stavebním zákonem. Vyřešit bylo třeba proces nahrávání dokumentace, automatické dodávání dokumentů a to, jak přenášet velké množství dat na úložiště. Vedle toho bylo nutné například nově dodat do portálu stavebníka možnost vkládat dokumenty bez podmínky podání žádostí a v informačním systému pro úředníky zpřístupnit některé typy dokumentace.
Zároveň bylo podle Trpkoše nutné nalézt způsob, jak technicky propojit digitalizované systémy s původními od společností VITA a VERA a se společnou elektronickou evidencí dokumentace. Následně bylo třeba vypracovat byznysovou analýzu a definovat budoucí systém digitalizace stavebního řízení. Přechodné období bude trvat do začátku roku 2028.
Opraveny byly podle náměstka zatím všechny kritické chyby a systém se zlepšil. I tak ale podle něj některé věci nejsou dořešeny. Dopracovat se musí například obměňování dokumentace v systému, také jeho samotná infrastruktura zatím neodpovídá všem standardům. Zlepšit se do budoucna bude muset rovněž vypracovávání dokumentů a nastavení některých zmocnění k práci v systému.
Kulhánek na semináři uvedl, že současný stav není ideální, ale umožňuje nástup do přechodného období, ve kterém se podaří digitalizaci stavebního řízení dokončit. Hlavním úkolem přechodu mezi systémy a vytvoření novely stavebního zákona mělo podle něj být to, aby se zajistila právní jistota a systém stabilizoval.
Například zástupci České komory architektů nebo Svazu měst a obcí (SMO) si ovšem myslí, že se tak nestalo. Podle výkonné ředitelky SMO Radky Vladykové systém stále není funkční a legislativní bypass úředníky zpětně neochrání před soudním napadením. Úředníci jsou nyní kvůli nefunkčnímu systému nuceni využívat jiné, momentálně nezákonné, postupy pro vyřizování žádostí.
Podle poslance Roberta Králíčka (ANO) byla dohoda předložená ve Sněmovně jiná. Do dnešního dne měl být funkční systém, zatímco podle něj existuje pouze předprodukční verze. Navrhl proto projednávání v Senátu odložit, dokud současná podoba systému nebude ozkoušená. Řekl, že senátorům za ANO doporučí, aby návrh nepodpořili. Kulhánek ale věří tomu, že se při hlasování Senát zachová stejně jako Sněmovna, kde návrh novely podpořili i poslanci opozice.
Senát asi schválí novelu, která má řešit potíže s digitalizací stavebního řízení
Stavební úřady asi budou moci i nadále využívat své systémy pro stavební řízení, které před jeho digitalizací používaly do letošního 1. července. Počítá s tím novela, kterou dnes Senátu doporučil schválit jeho výbor pro územní rozvoj a veřejnou správu. Horní parlamentní komora o předloze rozhodne tento týden.
Digitalizaci stavebního řízení provázely problémy od jejího spuštění. Vyústily na konci září v odvolání tehdejšího ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše (Piráti) z vlády a v následný odchod jeho strany do opozice. Vláda se v říjnu rozhodla vypsat na systém digitálního stavebního řízení novou zakázku. Současně také umožnila dočasně používat původní systémy společně s těmi, které byly spuštěny letos v létě. Nově vytvořený systém má začít fungovat nejpozději od začátku roku 2028.
Tříletá lhůta má podle předkladatelů novely přinést státu jistotu, že budoucí systém digitálního stavebního řízení nebude nikdo zpochybňovat. Ministr pro místní rozvoj Petr Kulhánek (za STAN) již dříve uvedl, že zákon zavádí jednoznačnou právní jistotu pro stavebníky i dotčené úřady, že i když pracovali mimo letos spouštěný systém, neporušili zákon.
Novela stanoví dvě přechodná období. První z nich má trvat do poloviny příštího roku a platit má pro účely územního plánování a národního geoportálu územního plánování. Druhé období potrvá do konce roku 2027 a platí pro digitalizaci stavebního řízení.
Senátní ústavně-právní výbor proti odkladu nic nenamítal, na návrh Michaela Canova (SLK) ale doporučil upravit působnost obecních stavebních úřadů. Navrhl mimo jiné, aby se působnost stavebního úřadu obce s rozšířenou působností nevztahovala na záměry stavby bytových domů, ale pouze na komunikace, technickou infrastrukturu v energetice a na vodní díla. Není jisté, zda s ohledem na potřebu rychlého schválení novely horní parlamentní komora podpoří tyto úpravy, které nesouvisejí s hlavním cílem předlohy.