Audioknihou roku se stal dokument o vraždě ruského agenta Litviněnka

Nejvíce ocenění, celkem čtyři, v jednotlivých kategoriích získalo nakladatelství Audiotéka. AVA dnes v pražském kině Atlas vyhlásila nejlepší audioknihy podeváté.

V klání o nejlepší audioknihu za rok 2021 se utkalo 106 přihlášených titulů od 19 vydavatelů v celkem osmi kategoriích. Porota na knize Agent ocenila práci s herci i s prostorem, a to jak rozložením v panorama tak i dozvuky. „S efekty se nešetří, ale jsou užity citlivě, vystihují plně režijní záměry a pomáhají tvořit napětí,“ uvedli porotci k vítěznému titulu.

Cena pro nejlepšího interpreta patří Lukáši Hlavicovi za interpretaci audioknihy Spasitel. Nejlepší interpretkou se stala Zuzana Slavíková za audioknihu Peníze od Hitlera. V kategorii Nejlepší audiokniha – jednohlasá četba zvítězila audioverze knihy Jaroslava Rudiše Winterbergova poslední cesta.

V kategorii Nejlepší audiokniha – vícehlasá četba patří první místo klasickému dílu Michaila Bulgakova Mistr a Markétka. Nejlepší audioknihou pro děti a mládež se stal Warren XIII. a Vševidoucí oko, při jejíž realizaci se u mikrofonu sešli otec a syn Otakar a Ondřej Brouskovi. Nejvyšší příčku v kategorii Nejlepší audiokniha – mluvené slovo mimo kategorie obsadilo Svědectví o životě v KLDR.

„Letošní ročník byl co se týče kvality i kvantity velmi silný, přihlásilo se nejvíce audioknih v historii ankety. Tituly, které se umístily na předních příčkách, nad ostatní vyčnívají tím, že představují velmi pečlivě zpracované nahrávky, sázejí na vynikající interprety, zkušenou režii či nápaditý zvukový design. Mnohdy už tak výjimečně kvalitní předlohu ještě povyšuje zvolená forma zpracování a interpretační ztvárnění,“ konstatoval Tomáš Macháček, předseda poroty ankety Audiokniha roku 2021.

V roce 2021 vyšlo u vydavatelství, která přispěla do statistik AVA, 579 nových titulů, což vykazuje téměř 30 procent nárůst vydaných novinek oproti předcházejícímu roku. Obrat maloobchodního trhu audioknih v ČR loni činil bezmála 260 milionů korun, což znamená meziroční nárůst o více než 12 procent.

Prodaných zhruba 240 tisíc fyzických nosičů audioknih a mluveného slova přesto znamená proti minulému roku pokles. Dá se tedy odhadovat, že se zvýšila průměrná cena nosičů a prodávaly se dražší audioknihy. Vyplývá to ze zprávy o trhu audioknih a mluveného slova v roce 2021 v ČR sestavené na základě podkladů členů AVA.

Komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Související články

Latest Posts