Bohatší a pestřejší, představuje Ondřej Vetchý nové Případy 1. oddělení

Pokračování po šesti letech se zrodilo typicky česky: totiž v hospodě. „Seděli jsme jednou u piva, povídali si, jak dál, a napadlo nás, co kdybychom sepsali ještě třetí řadu? Právě jsem tehdy končil u policie, tak jsem šel domů a sedl si k počítači,“ líčí bývalý šéf pražské mordparty Josef Mareš.

„Skutečných případů jsem měl ze své praxe v zásobě pořád dost, na vraždách jsem přece dělal sedmadvacet let a řešil jsem tak třicet kauz do roka,“ spočítal Mareš, který nyní pracuje jako knihovník Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu.

V jedné z hlavních rolí se vrátí Ondřej Vetchý. „Kriminalistická terminologie mi v paměti zůstala, třebaže jsem si tenkrát říkal, že už ji nikdy v životě neuplatním,“ přiznal představitel majora Kozáka.

Svěřil se také, že Marešův odchod od policie nesl těžce. „Volal jsem mu a snažil se mu vysvětlit, že je jak výborný kriminalista, tak výborný scenárista, ale pouze jako kriminalista je nenahraditelný. Jenže pak jsem si pustil druhou sérii Případů 1. oddělení, zjistil jsem, jak skvěle funguje, a telefonoval jsem Marešovi znovu s návrhem, ať do toho jdeme ještě jednou,“ vypráví Vetchý.

Podle hercova názoru potřeboval Mareš po svém odchodu od kriminálky prostě jen trochu času a nové díly seriálu mu mohou přinést svého druhu katarzi: „Sice jsme přišli o šéfa mordparty, ale zase nás obohatil svým autorským opusem.“

Sám Mareš ovšem tvrdí, že scenáristiku se pořád učí a že s policejními návyky už se rozloučil. „Kdyby teď na ulici někoho vraždili, třikrát bych si rozmyslel, jestli se do toho vložím, kdežto Ondra Vetchý by jako uvědomělý občan určitě zasáhl dřív,“ žertuje Mareš.

Nicméně přiznal, že „kus poldy“ v něm přece jen zůstal, když třeba na procházce se psem narazil na krvavou stopu, šel prý po ní až k oběti a pachateli, totiž k srně a myslivci. Také filmaře neopustil ani v archivu, pro dokumentární projekt zkoumal osud hokejistů, kteří si těžce odnesli 50. léta, a dospěl k názoru, že „zločiny režimů jsou stokrát horší než zločiny jednotlivců“.

Ve finální řadě Případů 1. oddělení dostali autoři zpátky do hry původní tým včetně postav Miroslava Hanuše a Bolka Polívky, zároveň přidali nováčky, mezi nimi jednu ženu. „Teď už to odpovídá realitě, v minulosti na 1. oddělení ženy opravdu nebyly,“ vzpomíná Mareš.

Mordpartu tak posílili Barbora Bočková a Juraj Loj. Vetchý přes prvotní obavy, aby nové postavy nezastínily třeba Polívkovu, věří, že diváci přijmou rozšíření jako bonus: „Šest mužů a jedna žena tvoří nakonec spektrum bohatší i pestřejší.“

Komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Související články

Latest Posts