Colours Of Ostrava přetlumočí část koncertů hlavních hvězd do znakové řeči

Její slova se týkají sesterské rockové dvojice Larkin Poe, která dříve hrála spíše v klubech, dnes už vyprodává velká pódia. Největšími lákadly letoška jsou nicméně američtí The Killers, kteří vystoupí ve čtvrtek ve 22:30.

„Sledovala jsem s úžasem koncert The Killers v Londýně, kde na nich bylo možná sto tisíc lidí a byl tam obrovský kotel. Tak doufám, že takový kotel uděláme i my v Ostravě,“ svěřila se Zlata Holušová v Rozstřelu.

Prozradila také, že právě The Killers a další headliner, kapela Twenty One Pilots (vystoupí ve středu také ve 22:30), jsou produkčně nejnákladnějšími skupinami letošního ročníku. Velkou podívanou bude také set dýdžeje a producenta Martina Garrixe, který zahraje v sobotu půl hodiny po půlnoci.

Ve stejný den jako The Killers, tedy ve čtvrtek ve 20:15, zahraje další zvučné jméno, skotská kytarovka Franz Ferdinand. Letos slaví dvacet let od založení a do Ostravy přiveze své největší hity. Kapela momentálně funguje v pětičlenném obsazení a relativním nováčkem je bubenice Audrey Tait, která nahradila Paula Thomsona.

„Pořád rád potkávám lidi na turné a poslouchám jejich příběhy, jak se hudba stala soundtrackem jejich životů. Pro tento pocit hudbu děláme,“ prohlásil ke dvacátým narozeninám Franz Ferdinand frontman Alex Kapranos.

Dalším výrazným jménem v letošním programu je americká zpěvačka LP, která koncem loňského roku vydala album Churches. Publiku v Ostravě se představí v pátek od 21:00.

O den později v 19:30 zažije obecenstvo na Colours koncert kapely Inhaler, v jejímž čele stojí Elijah Hewson, syn Paula Hewsona, známého jako Bono Vox. Krev není voda, geny nezapřeš, čili není divu, že zvuk Inhaler silně připomíná rané U2, ale i další britské kytarové kapely. Koncertování je pro kapelu podle jejích slov alfou a omegou tvorby, čili se dá očekávat, že jejich set bude stát za to.

Z poněkud jiného hudebního ranku bude vystoupení norského projektu Wardruna, který křísí ducha starých severských bájí a tamní mytologie. Bude to koncert spíše k soustředěnému poslechu a rozjímání, podobně jako v případě rovněž norské indie-folk-popové dvojice Kings Of Convenience, která do Ostravy přiveze aktuální desku Peace Or Love.

Klidnější, o to intenzivnější zážitek nabídne koncert britské skupiny Tindersticks, která rovněž slaví kulaté výročí vzniku – v jejím případě jde o třicetiny.

K letošnímu ročníku je třeba také zmínit, že vybrané písničky hlavních hvězd The Killers, Twenty One Pilots, LP a Inhaler budou tlumočeny do znakové řeči pro neslyšící. Na hlavním pódiu tak vedle samotných hudebníků uvidí návštěvníci i jednu z nejvýznamnějších světových tlumočnic Amber Galloway Gallego, která se specializuje právě na převod hudebních textů do znakového jazyka.

Další letošní novinkou je servis pro lidi s autismem, kteří si budou moct bezplatně objednat speciálně proškoleného asistenta a využít i dalších výhod.

Samozřejmostí jsou i další výhody, které se setkaly v minulých letech s pozitivním ohlasem mezi návštěvníky se zrakovým postižením, například praktická příručka v Braillově písmu, hmatový plán areálu s vyznačením všech festivalových scén či speciální lehký přenosný 3D model auly Gong. Pro neslyšící budou do znakového jazyka tlumočeny také vybrané přednášky diskusního fóra Meltingpot.

Komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Související články

Latest Posts