Dvořákova Praha uvede Rusalku. S Českou filharmonií a Semjonem Byčkovem

0
47


Semjon Byčkov na Dvořákově Praze hned třikrát provede Dvořákovu Rusalku


| foto: 
Dan Materna,
MAFRA

Přehlídku zahájí Mnichovská filharmonie, kterou bude řídit jihokorejský dirigent Myung-whun Chung. Nahradí Valerije Gergijeva, jemuž festival zrušil hostování kvůli jeho neochotě odmítnout ruskou agresi na Ukrajině. Po 33 letech přijede do Prahy The Clevelend Orchestra, jenž pod taktovkou svého šéfa Franze Welser-Mösta zahraje díla Richarda Strausse.

Londýnský Royal Philharmonic Orchestra vystoupí s dirigentem Vasilem Petrenkem a pianistou Lukášem Vondráčkem, závěrečný koncert 25. září bude patřit Symfonickému orchestru Švédského rozhlasu a dirigentu Danielu Hardingovi.

Mimořádným počinem bude trojí koncertní provedení Dvořákovy Rusalky, kterou nastuduje Semjon Byčkov s Českou filharmonií. Rusalku bude zpívat Asmik Grigorianová, Prince Dmytro Popov, Vodníka Jan Martiník, Ježibabu Jamie Bartonová a Cizí kněžnu Jana Kurucová. „Toto obsazení by nám mohl závidět každý světový operní dům,“ tvrdí ředitel přehlídky Jan Simon.

Za Dvořákem do Varů

Mezi hvězdnými instrumentalisty figurují pianistka Martha Argerichová, trumpetista Sergej Nakarjakov či cellista Truls Mork, jenž s Mnichovskou filharmonií zahraje mimo jiné Dvořákův Koncert pro violoncello h moll.

Velký prostor dostanou smyčcové kvartety Antonína Dvořáka. „Půjde o první část víceletého projektu jejich kompletního uvedení,“ upřesňuje ředitel Simon. Kurátorem projektu je světový proslulý Pavel Haas Quartet, jenž si ke spolupráci přizval další české i zahraniční soubory. Kromě Dvořákových kvartetů zazní i díla dalších autorů, včetně třeba Rafaela Kubelíka, jehož skladatelská tvorba stojí ve stínu jeho dirigentské činnosti.

I na letošek je přichystán Rodinný den a také výlet Po stopách Antonína Dvořáka. Pojede se do Karlových Varů. „Právě zde se Antonín Dvořák poprvé setkal se svým nakladatelem Fritzem Simrockem, konala se tu i kontinentální premiéra jeho Novosvětské symfonie,“ osvětluje cíl cesty Simon.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno