K Mendelovu výročí chystají festival, Kool & the Gang zahrají Celebration

Součástí festivalu bude i velký open-air hudební program. V pátek a sobotu 22. a 23. července tak na pódiích v centru Brna vystoupí řada interpretů. Vstup na všechny koncerty je zdarma.

„Gregor Johann Mendel byl velmi mnohostrannou osobností. Nejvíce se proslavil objevy zákonů dědičnosti, méně známý je třeba fakt, že byl také prvním člověkem, který popsal tornádo a zajímal se o meteorologii,“ říká Jakub Carda, ředitel Společně o.p.s. „Dalším z neméně známých přesahů je jeho vášeň pro včelařství a výsadbu stromů a keřů, z nichž některé je dodnes možné najít v zahradách Augustiniánského opatství na Starém Brně. Mimo to byl i ředitelem Moravské hypoteční banky,“ dodává.

Kousání nehtů na noze a pití sójové omáčky. Vzniká Národní sbírka zlozvyků

Program Mendel festivalu chce proto upozornit na mimořádný význam Gregora Johanna Mendela řadou akcí. Pro širokou veřejnost se budou nabízet komentované prohlídky historických míst, nová výstava v prostorách Opatství, která zahrnuje i originál obrazu Svatý Augustin od slavného malíře Petera Paula Rubense z roku 1639.

Hostem Festivalu Mendel bude dále britský spisovatel Simon Mawer, autor oceňovaného románu Mendelův trpaslík, který bude mít v rámci Mezinárodní genetické konference autorské čtení. V den Mendelova dvoustého výročí 20. července vyjde také pamětní mince a bankovka stejné hodnoty.

Největší hvězdou hudební části Festivalu Mendel bude v pátek 22. července americká kapela Kool & the Gang, v rámci svého vystoupení zahraje svůj největší hit Celebration. „Protože tento festival má být poctou Gregoru Johannu Mendelovi, napadlo nás, že právě hit Celebration symbolizuje oslavu. Jsme rádi, že se podařilo najít v evropském programu kapely volný termín, a můžeme její koncert nabídnout jako jeden z vrcholů festivalu,“ říká manažer hudební části Josef Buchta.

Program pátečního večera nabídne také slavnostní koncert Filharmonie Brno a Českého filharmonického sboru, který uvede Janáčkovu Glagolskou mši z baziliky Nanebevzetí Panny Marie v Brně spolu se světovou premiérou významného skladatele Tigrana Mansuriana Orhnerg – Nahapet Bari a bude živě přenášen do prostoru na Mendlově náměstí, aby na něj mohl přijít opravdu každý.

V sobotu se na dvou pódiích na Mendelově náměstí vystřídá desítka českých interpretů. V průběhu odpoledne vystoupí například Barbora Poláková, Thom Artway, rocková kapela Jamaron, Lake Malawi, Kateřina Marie Tichá s kapelou Bandjeez, orchestr B-Side Band s bandleaderem Josefem Buchtou. Vyvrcholením večera bude koncert Zlaté slavice Ewy Farne. Finále koncertu doprovodí monumentální ohňostroj z hradu Špilberk.

V rámci Festivalu Mendel jsou dále připraveny koncerty vážné hudby, mezi nimi bude i světová premiéra nové opery Miloše Štědroně s názvem Magnum Mysterium.

Komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Související články

Latest Posts