Moře utrpení, stavba v poušti i sny dívky Valentiny. World Press Photo nominuje

0
89

Od války na Ukrajině, přes protesty v Íránu, realitu Talibanem ovládaného Afghánistánu až po mnoho podob klimatické krize v Maroku, Austrálii, Peru či Kazachstánu. Tak popisuje porota renomované soutěže World Press Photo letošní regionální vítěze. Právě z nich vzejdou 20. dubna finální čtyři vítězové včetně fotografie roku.

Soutěž World Press Photo už podruhé funguje podle nového formátu. Organizátoři rozdělili svět do šesti regionů, ve kterých v daných kategoriích vybrali vítěze. Vítězové těchto kategorií jsou zároveň nominovanými v samotné soutěži. Představené fotografie tedy opět vzešly z těchto regionálních skupin: Afrika, Asie, Evropa, Severní a Střední Amerika, Jižní Amerika, Jihovýchodní Asie a Oceánie. Nový systém má pomoci odstranit disproporčnost v nominacích, v roce 2021 totiž jen 7 procent nových účastníků pocházelo z Jižní Ameriky, 5 procent z jihovýchodní Asie a Oceánie a pouhá tři procenta z Afriky.

„Aktuálních čtyřiadvacet vítězů a šest čestných uznání pokrývá příběhy z předních linií konfliktu, kultury, identity, migrace, vzpomínky na ztracenou minulost a záblesky blízké i vzdálené budoucnosti,“ předesílá porota. Vybírala z více než 60 tisíc příspěvků od 3 752 účastníků ze 127 zemí. Přihlášené fotografie nejprve posuzovalo šest regionálních porot. Všechny vítěze pak vybrala globální porota složená z předsedů regionální poroty. Jejím předsedou byl Brent Lewis, fotoeditor New York Times a spoluzakladatel webu Diversify Photo.

„Osobně jsem hledal záběry, které diváka chytnou a už nepustí. Záběry, u kterých si řeknete, že tohle jste klidně mohli být vy,“ předeslal Lewis. „Ale taktéž záběry, které reprezentují dnešní svět. Viděli jsme díky nim silné příběhy z konfliktu na Ukrajině a prvního roku Talibanem ovládaného Afghánistánu, úniku ropy v Peru či boje za ženská práva od USA po Írán,“ shrnul předseda poroty.

„Fotografie, které jsme vybrali jako reprezentanty loňského roku, poslouží jako historické doklady toho, jaký skutečně byl rok 2022. Snad se na ně budoucí generace podívají a doufejme, že se z nich poučí,“ dodal. Fotografií roku 2021 se stal snímek křížů vztyčených na místě loni objevených dětských hrobů připomínajících koloniální hříchy na severoamerickém indiánském obyvatelstvu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno