RECENZE: Co se životem, když ve středním věku začne výhledů náhle ubývat

Výhled na moře, který je z okna dosažitelný jen při tom správném úhlu pohledu. Je to zdánlivě jen nenápadný detail, na který hlavní hrdina Wheeler upozorní, když popisuje své nové bydlení v Linda Vista, čtvrti amerického San Diega. Tento detail ale víceméně souzní s celým dějem hry Linda Vista, kterou dle předlohy současného amerického dramatika Tracyho Lettse do Činoherního klubu zrežíroval Ondřej Sokol.

Tracy Letts je našemu publiku známý z prověřených her Zabiják Joe či Srpen v zemi indiánů. Ve své pět let staré hře představil divákům padesátníka Wheelera, kterému se rozpadlo manželství, a on se po dvou letech bydlení v garáži u exmanželky rozhoupal začít ještě jednou znovu.

Ironického, okoralého, ale vtipného a zřejmě stále atraktivního muže ztvárnil v pražském Činoherním klubu Vasil Fridrich. A znamenitě. Pro herce je to první setkání se Sokolovou režií, přesto je znát, že si ti dva padli do oka. Lettsova tvorba je totiž přesně ten druh dramatiky, který Činohernímu klubu a Sokolovi sedí.

Přesné výkony, souznění mezi herci, důraz na uvěřitelné dialogy. To vše pomáhá vystihnout daný moment tak věrně, že se divák dokáže přesně vcítit do situace. Příkladem budiž třeba scéna z karaoke baru, kde se hlavní hrdina náhle ocitne o samotě s nezadanou Jules (Markéta Stehlíková), kterou tam pozval manželský pár kamarádů Paul (Dalibor Gondík) a Margaret (Lucie Žáčková). Anebo ústřední chvíle druhé části, kdy si opilá Margaret nebere servítky v momentě, kdy je blažený Wheeler uvězněný v neperspektivním vztahu s mladičkou Minnie (Ha Thanh Špetlíková).

Líto škrtat

Všichni herci (vedle zmíněných ještě v menších, ale významných rolích Sandra Černodrinská a Ondřej Malý) skvěle Fridrichovi nahrávají a pomáhají tak skládat svět krize středního věku a hledání marné cesty ven. „Muž kolem padesátky toho má nejvíc co říct, ale nikdo nechce poslouchat,“ píše se v programu, což je vedle zmíněného detailu s oknem další výstižný popis vydařené inscenace.

Linda Vista

Činoherní klub

premiéra 21. listopadu 2021

režie: Ondřej Sokol

hrají: Vasil Fridrich, Markéta Stehlíková, Ha Thanh Špetlíková, Dalibor Gondík, Lucie Žáčková, Sandra Černodrinská, Ondřej Malý

Hodnocení: 75 %

Jedinou vadou na představení se zdá být pouze délka. Tracy Letts píše brilantní dialogy, takže tvůrcům bylo zjevně líto něco vyškrtnout. Ovšem pro tak úzce vymezený dějový prostor jsou tři hodiny přece jen moc.

Pokud se ale divák na tak dlouhý večer připraví, dostane se mu oné kýžené vyhlídky na moře hned několikrát.

Komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Související články

Latest Posts