RECENZE: Klidný poslech přeje Promlčeno, psychothriller s Karlem Rodenem

Psychothriller Promlčeno má nezvyklé pozadí, chystal jej režisér Mirek Veselý, který v nynější verzi Roberta Sedláčka figuruje jen jako autor námětu a z původního obsazení zůstal pouze Karel Roden. Logicky, na jeho věcném, skoro až monotónním, přitom však elektrizujícím výrazu totiž celé vyprávění stojí. Protože coby muž, který se po dvaceti letech vrací ze Států, aby v živém vysílání odhalil dávnou kauzu, prakticky jenom mluví.

Ostatní, od hostitelky pořadu přes kolegy ve studiu až k posluchačům, zůstávají odsouzeni k více či méně nevěřícným reakcím na Rodenova slova. Klíčové role mezi nimi mají bezprostřední Denisa Barešová a věcná Vilma Cibulková coby dcera s matkou, Igor Bareš jako vlivný právník a Vladimír Kratina na postu policisty pamětníka.

Diváci musí uvěřit, že by veřejnoprávní stanice dala záhadnému hostu bez tváře, jména i minulosti vůbec prostor a že by si dotyčný mstitel zajistil tak promyšlené krytí včetně výbavy hodné Jamese Bonda.

Promlčeno

Česko, 2022

Režie: Robert Sedláček

Scénář:

Hrají: Karel Roden, Barbora Bočková, Igor Bareš, Vilma Cibulková, Vladimír Kratina, Karel Jirák, Denisa Barešová, Justin Svoboda, Pavel Lagner

Hodnocení: 60 %

Na oplátku za svou vstřícnost dostanou vynalézavou práci s bezmála reálným časem: po půlhodinovém prologu s melancholickou procházkou rodáka u Vltavy už se noční relace rozjede a do půlnoci vyprší lhůta, kdy se podle tehdy platného českého zákona po dvaceti letech promlčí i vražda.

Bohužel sám zločin se už zase týká takzvaných „divokých devadesátek“, takže v něm figurují obvyklé přísady jako zlotřilé banky, rychlé peníze, únosci, vyděrači, obětovaní pěšáci, nedotknutelní bossové a bezmocná spravedlnost.

Slzy, slzy, slzy

Podle očekávání dojde i na morální kázání ohledně finančního odškodného za rodinné tragédie či novinářské etiky poznamenané honbou za senzací. Přesto si Promlčeno udržuje napětí, respektive zvědavost, co tak ještě z úst Rodenovy postavy může vypadnout.

A skutečně přijde odhalení, které dalece přesáhne srdceryvnost Pošty pro tebe, a dokonce soupeří s nejedním temným tajemstvím původu z latinskoamerických telenovel. Slzy, slzy, slzy na všech frontách.

Kupodivu antifilmová „poslechovost“ výsledného tvaru nakonec ruší méně než například záhada, proč k rádoby westernovému finále potřeboval režisér efekt naplno rozsvíceného Pražského hradu za oknem v pozadí, nebo náhražka pointy, jež přijde v podobě informace o tuzemském právním řádu.

Na každý pád je však Promlčeno alespoň jiným, chytřejším typem krimi, než jaké se v Česku obvykle točí, a že na Rodena je prostě spolehnutí, dokazuje v každém záběru i bez herecké ceny, kterou protagonista za svůj výkon dostal na festivalu v New Yorku.

Komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Související články

Latest Posts