RECENZE: Odpusťte mi, followeři, protože jsem zhřešil, volá Romeo 2022

0
57


Tereza Dočkalová a Adam Vacula v představení romeo&julie2022


| foto: Martin Špelda

Žádná ožehavá interakce ale nehrozí. Obecenstvo se pouze přesune a posedá si na volná místa ve speciální konstrukci, která hostí tento „digitální thriller“.

Ač tuto novinku na Palmovce připravil rumunský režisér Alin Neguţoiu v rámci evropského programu Face to Faith, hrají v ní známá jména. 

Pavla Gajdošíková a Tomáš Dianiška se představí v úloze mediátorů celého večera, Adam Vacula a Tereza Dočkalová hrají Adama a Evu, nebo chcete-li Romea a Julii našeho věku. Jejich hrdinové se přihlásili do speciální reality show, kde mají na jednu stranu hrát sami sebe, na tu druhou ale získat co nejvíce followerů. Jeden úkol tedy tak trochu popírá druhý, což vypovídá vlastně samo o sobě.

Novinka romeo&julie2022 se totiž na jejich příběhu zamýšlí nad současným hypertrofovaným světem sociálních sítí, jejich nadužíváním i přeceňováním. V případě sledované dvojice i jejich zhoubným vlivem či podílem na vzestupu současného dezinformačního zmatku plevelícího vše kolem nás.

Ve světle převratných událostí posledních měsíců se může zdát, že tvůrci přicházejí s takovým tématem pozdě. Nejsou zdaleka první, kdo se problematice věnuje. Předchozí pokusy navíc nevolily svět sociálních sítí jako jediné téma večera. Divákovi je už od začátku jasné, o čem se bude hrát a jaký postoj tvůrci vůči sledovanému fenoménu zaujímají.

romeo&julie2022

Divadlo pod Palmovkou

premiéra 8. dubna 2022

režie: Alin Neguţoiu

hrají: Tereza Dočkalová, Pavla Gajdošíková, Tomáš Dianiška, Adam Vacula

Hodnocení: 65 %

Týmu se ale relativně banální poselství daří balit do atraktivního hávu. Vedle pro Palmovku tradičně dobrých hereckých výkonů zaujmou technologické detaily. 

Hercům se nečekaně moduluje hlas; celkovou atmosféru pak dotvářejí všudypřítomné obrazovky blikající popkulturní změtí záběrů.

Zaujmou i některé hlášky: „Odpusťte mi, followeři, protože jsem zhřešil“, případně „Vaše smrt zahřívá studené a osamělé obrazovky“.

Novinka repertoár zdejší scény určitě oživí, jakkoli do světa lajků a srdíček tepe spíše neškodně.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno