RECENZE: Skvosty se skrývají nejen pod zemí, ale i v člověku

0
81

Manningová rozvinula kolem nálezu velmi zajímavou směsici historického, milostného a svým způsobem i značně poučného příběhu o tajemstvích jedné rodiny, kráse diamantů a především o silných ženách, které se nevzdávají.

V dějové linii odehrávající se v současnosti dostane historička Kate, žijící v Bostonu, atraktivní nabídku napsat článek o cheapsideském pokladu. Vůbec netuší, jak hluboce do minulosti vlastní rodiny ji pátrání zavede. Těžiště románu se totiž odehrává v roce 1912, kdy Londýnem pochodují sufražetky dožadující se volebního práva pro ženy a bohatství se potkává s neuvěřitelnou nuzotou. 

S tou zápolí i rodina mladičké Essie, prababičky Kate, kterou osud a nešťastná láska posléze zavane do Ameriky. Ale teď, v Londýně, se musí starat o čtveřici mladších sourozenců, uživit je a ušetřit pár pencí na jejich vzdělání, hlavně jí jde o nadanou sestru Gertie. Otec jim padl v burské válce a matka svůj žal utápí v alkoholu. Bratr Freddie byl jedním z kopáčů, kteří objevili dávný poklad. Vzal si z něj něco? Vypadá to tak…

Ztracené klenoty

Kirsty Manningová

Metafora, 2021, 320 stran

Hodnocení: 70 %

Prostřednictvím Kate, která se kvůli článku vydává na cesty světem, přináší Manningová čtenáři spoustu faktů o nalezištích diamantů, o způsobu výroby a zdobení šperků nebo třeba i o chuti indických jídel. A také o tom, že neštěstí může být překonáno svým opakem. 

Svědčí o tom osud Essie, Gertie i samotné Kate, jíž se díky fotografovi Marcusovi, který ji na cestách doprovází, podaří zapomenout na rozvod i smrt právě narozeného dítěte. Ztracené klenoty jsou podmanivý román, výborně napsaný, se spádem a napětím. A rovněž poučením, že vedle skvostů tvořených zlatem a drahokamy existují i jiné, skrývající se v člověku: laskavost, oddanost, odvaha a schopnost čelit nesnázím.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno