Stepařka, fotbalistka i kuchařka. Mnoho rolí Heleny Vondráčkové

Ať už těch skutečných filmových nebo se před kamery postavila coby stepařka či kuchařka.

Čtyři roky poté, co v roce 1964 Helena Vondráčková vyhrála pěveckou soutěž Hledáme nové talenty a v podstatě tak odstartovala svou kariéru, ukázala se i jako talentovaná herečka. Její Šíleně smutná princezna patří dodnes k nejoblíbenějším pohádkám.

Nabídka na hlavní roli jí prý tehdy splnila dětský sen. „S mojí kamarádkou jsme si neustále hrály na princezny, mamince jsme vytahovaly šaty, boty a různé korále,“ líčila při vzpomínkách na natáčení, kde se role jednoho z králů ujal Jaroslav Marvan. „Měla jsem z něj respekt,“ přiznala pocity ze svého prvního velkého natáčení.

V následujících letech se Vondráčková objevila v několika televizních filmech, z větších filmových rolí je známá hlavně ta z bláznivé komedie s Luďkem Sobotou Jen ho nechte, ať se bojí (1977).

V roce 2004 se po dlouhých letech postavila před filmovou kameru znovu, a to v Kameňáku 2, kde si zahrála lékařku. Spolupráci s režisérem Zdeňkem Troškou si zpěvačka pochvalovala. „Pro neherce, jako jsem já, je strašně příjemné a nestresující, když vám režisér dokáže úžasně podat a vysvětlit, co od vás očekává,“ chválila, ovšem na rozdíl od kritiky.

Recenzenti lidovou komedii nemilosrdně odsoudili. „Slabý, hloupý, trapný, nevtipný, nudný a hlavně naprosto zbytečný film,“ shrnula v Lidových novinách Darina Křivánková.

Stepařskou (nejen) televizní královnou

Jestli někdo v 70. až 90. letech popularizoval step na čs. televizních obrazovkách, byla to Helena Vondráčková s Jiřím Kornem. Do této umělecké disciplíny je zasvětil slavný choreograf Frank Towen (vlastním jménem František Novotný), držitel mnoha tanečních ocenění.

Step, který zaznamenal v Československu velký boom za první republiky, načež jej poté „přidusili“ komunisté, se právě díky Vondráčkové s Kornem stal zajímavou televizní disciplínou. Stepem Vondráčková zaujala už začátkem let sedmdesátých, kdy do svého repertoáru zařadila skladbu Miláčku, což byla česká verze songu Honey Pie od Beatles.

Jak uvedl spisovatel Robert Rohál, Vondráčková se stepem úspěšně prezentovala také na tehdy slavném festivalu v polských Sopotech. A že jí je tanec blízký ve všech podobách, prokázala v roce 2006 i ve slovenské verzi soutěže StarDance, kde nese název Let’s Dance.

S fotbalovým míčem kolem světa

Ač by to málokdo hádal, Helena Vondráčková už dvě desetiletí je fotbalového týmu osobností Amfora.

„Pravda je, že jsem dřív fandila spíše hokeji, ale od jisté doby jsem si oblíbila i fotbal. My holky, já, Jiřina Bohdalová, Jitka Zelenková, Mahulena Bočanová a další s týmem cestujeme jako výkopářky, já tomu ale říkám spíš vykopávky.

Zahajujeme hru prvním výkopem a pak už sledujeme a samozřejmě fandíme. Takhle jsme projeli spoustu zemí,“ vyprávěla v roce 2019 v rozhovoru pro 5plus2.

„Nastoupila jsem do Amfory asi před šestnácti lety, tehdy jsme letěli do Indonésie a tam jsem se na Bali seznámila s mým mužem, který byl a doteď je brankář. Od té doby říkám, že mě nabalil na Bali,“ líčila příhodu, jak se díky kopané potkala se svým budoucím manželem Martinem Michalem.

Mezi celebritami s vařečkou v ruce

Na televizních obrazovkách i na stránkách knih se Helena Vondráčková prezentuje také coby šikovná kuchařka. Tak například do kuchařky Jiřiny Bohdalové s názvem „Když hvězdy vaří…“ přispěla v roce 2018 recepty na borůvkový koláč a kuře à la Helena.

Sama má ráda hlavně odlehčená jídla – ryby, zeleninu, drůbež. „Ráda dělám cukety s mrkví, naučila jsem se je v Austrálii a je to velice zajímavé a chutné jídlo. Kousky cuket a mrkve se smíchají s vejci, speciálním kořením, může se přidat strouhaný sýr a v pekáči se to zapeče v troubě,“ popisovala před časem novinářům. Nepohrdne však ani českou omáčkovou klasikou.

Hlasem chobotnice i čarodějnice

Čas od času si Helena Vondráčková odskočila také do dabingového studia. Pokud pomineme nazpívání písniček například v Noci na Karlštejně za Janu Brejchovou či ve S tebou mě baví svět jako hlas Zdeny Studénkové, tak z klasického filmového dabingu jde především o animáky.

Oblíbená zpěvačka se nechala zlákat k namluvení jedné z postav kreslené pohádky O Malence (1994), snímku Studia Walta Disneye Na vlásku (2010) a také chobotnice Normy v Příšerkách pod hladinou (2017). V případě „disneyovky“ šlo o postavu čarodějnice.

„Režisér Vojta Kotek mě zkoušel hlavně po herecké stránce. Byla to dost těžká úloha, skoro dvojrole, má dvě odlišné polohy. Říkal, že uvidíme, jak to půjde, ale nakonec je snad spokojený. Byl mi velkým rádcem a já se vážně těšila na každý další den,“ uvedla.

Komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Související články

Latest Posts