TELEVIZIONÁŘ: Královna Alžběta a punkový gang. Pozor na Jubilee

Pod názvem Jubilee se netají krotké retro, které takříkajíc „pro zajímavost“ snese každý od milovníků dechovky až po ctitele Sex Pistols, nýbrž hodně specifická podívaná. Taková, jaký byl její tvůrce Derek Jarman. 

Už svým předcházejícím debutem Sebastiane vzbudil rozruch kvůli otevřenému přístupu k homosexuální tematice a následnou Bouří zase rozlítil stoupence tradičního pojetí Shakespearovy předlohy.

Do Jarmanovy provokativní filmografie tudíž zapadá i příběh Jubilee, ve kterém anglická královna Alžběta I. cestuje časem do budoucnosti a najde svou zemi v chaosu, rozkladu a zmaru pouličních gangů. 

Scény se snímaly v opuštěných budovách poničených válkou. Derek Jarman sice posléze připustil, že výrokem „točím film o punku“ látku poněkud zjednodušil, nicméně v punkerské komunitě se stejně dočkal řady odsudků. 

Vivienne Westwoodová mluvila o naprosto mylném výkladu punkového hnutí, a dokonce se svým odmítavým názorem vytvořila tričko adresované režisérovi, které se nyní nachází ve stálé sbírce londýnského muzea.

Komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Související články

Latest Posts