TELEVIZIONÁŘ: Pojďme žít pod vodou, vzkazuje první český akvanaut

0
44


Pavel Gross se svým posledním vynálezem záložního systému pro potápění.


| foto: Jindřich H. Böhm

Díky Čapkově románu Válka s mloky už dávno dospěl k názoru, že by lidé mohli žít na suchu stejně jako ve vodě, a s upravenými dýchacími přístroji to vyzkoušel nejprve sám na sobě v lomu Hříměždice.

Za svých studií na technice už trénoval potápěče a podomácku vytvořil projekt podvodního modulu nazvaného Xenie, s nímž provedl v roce 1965 úspěšný pokus na Jadranu: strávil v něm v osmimetrové hloubce více než tři dny.

Stal se tak třetím akvanautem na světě, v téže době se účastnili podobných experimentů francouzský oceánolog Jacques Cousteau a americký astronaut Scott Carpentier.

Těsně po okupaci v roce 1968 odjel Gross na svatební cestu do Švýcarska, kde nakonec zůstal a založil rodinu; tam také v 70. letech s Jaroslavem Kohoutem začal konstruovat malé ponorky, v garáži jich postavili pět.

Gross se do vlasti často vrací, nepovažuje se za emigranta, nýbrž za vyhnance a ani po osmdesátce nepřestává snít. Momentálně vyvíjí miniaturní potápěčské dýchací přístroje, které mohou zachránit potápěči život, pokud selže technika.

Další své projekty světových novinek prozatím tají a navzdory věku by si troufl i na výpravu do vesmíru – mimochodem právě při natáčení dokumentu se Gross seznámil s kosmonautem Vladimírem Remkem.

Není nad vizionáře: přece i v kosmu by lidé mohli žít, kdyby snad hlubiny oceánů, které pokrývají dvě třetiny naší planety, přestaly ke Grossovu vysněnému životu pod hladinou stačit.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno