TELEVIZIONÁŘ: Waynův nákladný western Alamo obvinili z podpory otroctví

0
61


Z filmu Alamo


| foto: ČT

Ale který americký dobový film vlastně nebyl? Bitvu o Alamo, v níž proti přesile mexické armády postupující v roce 1836 napříč Texasem stojí hrstka obránců nouzového opevnění, s odstupem zfilmovali ještě jiní, třeba pod názvem Pevnost Alamo nebo Alamo: Třináct dní ke slávě.

Nicméně nejčastěji se cituje právě Wayneova verze, třebaže svého času kromě jediného proměněného Oscara za mix zvuku musela být ráda, že z kin poplatila své nemalé náklady.

Ostatně na výrobu přispěl Wayne značnou částkou ze svých soukromých prostředků a také sám sebe obsadil jen proto, aby ušetřil na dalším hereckém honoráři.

Jenom stavba věrné nápodoby původní vesnice včetně pevnosti trvala dva roky, zato však vybudované dekorace posloužily postupně více než stovce následujících projektů včetně slavného westernu Bandolero. Navíc byl celý prostor nazvaný Alamo Village posléze zpřístupněn veřejnosti; coby turistická pamětihodnost se uzavřel teprve v roce 2010.

Nakonec tedy Alamo dopadlo lépe, než se zdálo během natáčení, poznamenaného navíc vraždou mezi komparzisty. Wayne se ocitl pod tlakem a mimo závěry kamery si prý nervózně zapaloval jednu cigaretu od druhé.

Osobně svůj film označoval za podobenství studené války Ameriky se Sovětským svazem a s Čínou a nesnášel, když se mluvilo o propadáku. Koneckonců se Alamo stalo pátým nejvýdělečnějším filmem roku 1960.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno