VE VARU S MIRKOU: Nejkratší, nejčernější, nejvlhčí. Festivalová bilance

Proč byl letošní festival nejvlhčí? Ne snad kvůli deštivému prologu a závěru, ani s odkazem na vlahou erotiku snímku Hranice lásky, nýbrž díky nebývalé shodě: hned tři ze soutěžních filmů se týkaly plavců. Tomu už se dá říci nová vlna, možná zrozená na počest konečně funkčního bazénu hotelu Thermal.

VE VARU S MIRKOU: Kozub ve vaně, Nellis na koni a Bárdos s trofejí

Vůbec nejkratším a současně posledním snímkem soutěže se stal španělský příběh dvou párů Musíte se přijet podívat. Trval milosrdných 64 minut, ovšem nutno dodat, že celou první čtvrthodinku zabral klavírní koncert s prostřihy na tváře posluchačů. Popravdě se mohlo preludovat klidně celou hodinu.

Nejzábavnější mystifikace se dopustil ředitel ČT Petr Dvořák, když uvedení hudebního dokumentu PSH Nekonečný příběh doprovodil příslibem – Pokud se zvýší koncesionářské poplatky, zavedu rapový kanál. Sice hned podotkl, že jde o žert, ale mezitím už se stihla rozšířit fáma, že rap nahradí pamětnickou ČT3.

Největší radost udělal herec Štěpán Kozub obsluze na hotelové terase, když se s ní na přání nechal vyfotit. A největší trapas se povedl mně, protože jsem jim místo kýžené fotografie pořídila společné video. Takový je zkrátka důsledek týdenní izolace ve světě pohyblivých obrázků.

Nejpřesnější mezigenerační šum vystihla herečka Gabriela Mikulková z filmu Slovo, jehož postavy čelící normalizačnímu tlaku považuje za superhrdiny. Ale když svému synovi řekla, že bude hrát superhrdinku, zeptal se komiksový nadšenec – Ty budeš Black Widow?

Nejčernější vtip padl v bulharské dokumentu Okresní nemocnice, kde lékař uprostřed covidového zmaru vypráví, jak chybný doktorský recept pak lékárník chybně připraví a sestřička navíc chybně podá, načež pacientovi se udělá lépe; zázrak medicíny.

Ostatně největší zázrak je, že se první bezrouškový festival přežil jakž takž ve zdraví, i když při vítání se podané ruce navzájem lepily méně než při loučení. Postupně se totiž dezinfekce znovu ocitla v kurzu, protože když vás tříhodinové existenciální drama uvězní uprostřed řady mezi dvěma podezřele kašlajícími diváky, napadne vás, že se asi nedusí smíchy.

Komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Související články

Latest Posts