VIDEO: Dobře to dopadne, uvidíme se, vzkázal oceněný filmař z bojiště


Aktuální foto ukrajinského filmaře Oleha Sencova na bojišti


| foto: Febiofest

Sencov ve videu poděkoval za cenu coby nynější „řadový voják na Donbasu, kde očekáváme každým dnem velkou ofenzívu ruských okupantů“. Připomněl, že Prahu už zná a že si ji zamiloval jako každý, kdo tu byl třeba jen jednou.

„Rád bych si dal vepřové koleno, pivo a popovídal si s přáteli, ale teď mám důležité úkoly tady,“ vysvětlil tvůrce, který byl za své postoje po anexi Krymu v Rusku odsouzen a na svobodu se dostal až po výměně vězňů mezi oběma zeměmi.

„Nyní jsme v první linii obrany civilizovaného světa, ale všechno dobře dopadne, uvidíme se,“ zakončil režisér svůj pozdrav z fronty. Velvyslanec Perebyjnis podotkl, že Sencov stejně jako jiní ukrajinští umělci varoval před Ruskem ve svých dílech: „Ale svět je nebral vážně, teď snad konečně pochopil. Oleh by vám chtěl říci – Díky za podporu a nepolevujte v ní!“

Ukrajinské téma se vinulo celým ceremoniálem. Prezident Febiofestu Fero Fenič vyjádřil naději, že po dvou letech s covidem a třetím s válkou se příště vrátí festival k původní podobě. Rovněž ministr kultury Martin Baxa vyjádřil přesvědčení, že Ukrajina musí zvítězit. Reportáž ze zahájení najdete na videu.

Komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Související články

Latest Posts