Zemřel skladatel Marek Kopelent, průkopník Nové hudby. Bylo mu devadesát let

0
37


Skladatel Marek Kopelent


| foto: ČTK

Kopelent byl jednou z nejvýznamnějších postav českého hudebního života posledního půlstoletí a průkopníkem takzvané Nové hudby. Je autorem několika oratorií a dále komorní vokální a instrumentální hudby.

„Zemřel dnes v pět hodin ráno po krátké nemoci,“ řekl Pudlák. Dodal, že nemoci podlehl ve Fakultní nemocnici v Motole.

Marek Kopelent se o hudbu zajímal už jako student gymnázia, komponoval a chodil na soukromé hodiny k varhaníkovi dr. Josefu Kubáňovi. U profesora Jaroslava Řídkého vystudoval v první polovině 50. let skladbu na HAMU. V roce 1965 stál u vzniku Pražské skupiny Nové hudby, v roce 1969 obdržel německé stipendium na roční tvůrčí pobyt v Západním Berlíně.

Kopelent byl jedním z vrcholných představitelů tzv. Nové hudby. Mimo jiné byl předsedou a zakladatelem sdružení skladatelů, interpretů a muzikologů Ateliér 90, neúnavným propagátorem soudobé vážné hudby a v neposlední řadě byl od roku 1991 profesorem skladby na pražské AMU.

Rozsáhlý rejstřík Kopelentovy tvorby zahrnují jak skladby komorní, například Smyčcový kvartet číslo tři z roku 1963, kterým poprvé získal mezinárodní ohlas, tak množství kompozic vokálních, orchestrálních i smíšených. Velký úspěch mělo v roce 2001 dvojnásobné provedení jeho prostorového oratoria Lux mirandae sanctitatis (Světlo divné svatosti), které zkomponoval k příležitosti svatořečení Anežky České.

Marek Kopelent za své dílo a činnost získal celou řadu prestižních ocenění. V roce 2003 se stal prvním, kdo dostal nově zavedenou Cenu ministerstva kultury za přínos v oblasti hudby. Ve Francii byl oceněn titulem Rytíř řádu umění a literatury, v Německu zase prestižní Herderovou cenou.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno