Zemřel spisovatel a scenárista Roman Ráž. Bylo mu 86 let

Roman Ráž se narodil v roce 1935 v Praze. Vystudoval estetiku a filmovou vědu, pracoval v brněnském studiu Československé televize. Jako signatář výzvy 2000 slov byl ale z televize po nástupu normalizace propuštěn a stal se autorem na volné noze. S Československou televizí i rozhlasem začal znovu spolupracovat poté, co se v 70. letech přestěhoval do Prahy.

Novely, povídky, básně i fejetony začal Ráž publikovat v 60. letech. Podle informací na webu českého PEN klubu debutoval povídkami Jediná noc, následovaly psychologické laděné příběhy Učitel ptačího zpěvu, Jednou se ohlédneš a Kdo umlčel Matyáše. Román Prodavač humoru inspiroval režiséra Jiřího Krejčíka k natočení stejnojmenného filmu o strastech estrádního náboráře Jožina Petránka.

Román Bludné kameny líčí osudy tří bratrů z chalupy na Českomoravské vrchovině, kniha Vrabčí hnízdo vychází z prostředí filmových a televizních studií, které Ráž znal. Narcisový dům o životě dvou generací v jednom domě se stal předlohou televiznímu zpracování. Tragikomický román o nevěře Flagranti z roku 1989 byl zfilmovaný o čtyři roky později. Posledním rozsáhlým literárním projektem Romana Ráže byla historická freska Lázeňské dobrodružství, Lázeňské naděje a Lázeňské ozvěny, která se na pozadí příběhu jedné rodiny sleduje život v Československu během událostí 20. století.

Ráž je také autorem rozhlasových a televizních her, filmových a televizních námětů a scénářů. V roce 2016 získal Cenu Egona Ervína Kische za knihu Lázeňské naděje, čtyřikrát byl nominován na Státní cenu za literaturu.

Komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Související články

Latest Posts