Zůstaň silný, má lásko! Putinovi letošní Oscary přeci jen radost neudělaly

0
60

Stalo se tak díky vítězství snímku Navalnyj v kategorii nejlepší dokument. „Je tu jedna osobnost, která tu dnes s námi být nemůže. Alexej Navalnyj, lídr ruské opozice zůstává v izolaci kvůli tomu, co nazývá ‚nespravedlivou útočnou válkou Vladimira Putina na Ukrajině‘,“ řekl doslova v přímém přenosu režisér oceněného dokumentu Daniel Roher.

Oscarový večer, který se cíleně prezentuje jako apolitický a už druhý rok po sobě zde nenechal ukrajinského prezidenta Volodomyra Zelenského promluvit ke kulturní obci, tak přeci jen poskytl prostor pro jasné vyjádření k Putinově agresi na Ukrajině. Režisér Roher navíc následně k mikrofonu popostrčil Navalného manželku Julii.

„Moc všem děkuji. Můj manžel je ve vězení jen proto, že říká pravdu. Můj manžel je ve vězení jen proto, že brání demokracii. Alexeji, sním o dni, kdy budeš volný a naše země svobodná. Zůstaň silný, má lásko!“ uvedla v emotivním projevu manželka vězněného ruského politika.

Roherův snímek Navalnyj popisuje události, které málem vedly k Navalného otravě. Politikovi se v srpnu 2020 udělalo nevolno během letu ze Sibiře do Moskvy. Ruští doktoři zpočátku tvrdili, že jen trpí metabolickou poruchou. Julia však trvala na jeho převozu dále na Západ. Němečtí lékaři zde pak potvrdili, že se Navalného kdosi pokusil otrávit novičokem.

Sám Navalnyj pak v nejpůsobivější scéně filmu telefonuje s jedním z údajných podezřelých z otravy. Tím, že se vydává za vládního úředníka, přiměje muže na druhém konci hovoru, aby prozradil detaily o pokusu o atentát, upozorňuje web Deadline.

Kanadský režisér Roher vězněného Navalného během děkovné řeči pozdravil. A stejně tak i bulharského novináře Christa Groseva z investigativní organizace Bellingcat, který pomohl spiknutí odhalit. Toho Roher v přenosu v nadsázce označil za „bulharského nerda s laptopem“.

Oscarový snímek ukazuje i Navalného další osud, tedy jak se politik po uzdravení v lednu 2021 vrátil do Moskvy, kde byl okamžitě zatčen. „Byl odsouzen za údajné porušení podmínečného propuštění na základě dřívějšího odsouzení a později odsouzen k dalším devíti letům vězení za údajné podvody a pohrdání obviněními,“ upozorňuje Deadline.com.

„Tušili jsme, že je náš film prozíravý, ale nikdy jsme si nedokázali představit, jak významný a aktuální nakonec bude. Myslím, že je svým způsobem předzvěstí této brutální války,“ uvedl režisér už před slavnostním večerem. Dokument měl totiž loni premiéru ještě před začátkem stále trvající ruské agrese na ukrajinském území.

Snímek Navalnyj, který je u nás k vidění na platformě HBO Max, vznikl i díky americké společnosti CNN. Mediální kolos jeho vítězství oslavuje jako první oscarový úspěch ve své třiačtyřicetileté historii. Dokument Navalnyj letos obdržel taktéž cenu BAFTA.


ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno