Zvýšit mzdy a zakázat AI. Hollywoodu hrozí velká stávka scenáristů

0
70


ilustrační snímek


| foto: Reuters

Pro rozhodnutí hlasovalo 97,85 procenta členů WGA, přičemž celkově svůj souhlas či nesouhlas s možností stávky vyjádřilo historicky nejvíce členů: konkrétně 9 218.

„Naši členové promluvili. Projevili jste svou kolektivní sílu, solidaritu a zájem o smysluplnou změnu. Vybaveni touto jednotou a odhodláním, budeme dál pracovat na vyjednání spravedlivých smluv pro všechny scenáristy,“ uvedli zástupci svazu.

Podle zástupců AMPTP je postup scenáristů předvídatelný a logický. „Naším cílem je dosáhnout spravedlivé a rozumné dohody, která je ale možná jedině, pokud se WGA plně zaváže obrátit svou pozornost ke skutečnému vyjednávání a plnohodnotným diskuzím se společnostmi, aby se dosáhlo uspokojivého kompromisu,“ uvádí zástupce aliance.

Zvýšit minimální mzdy i zakázat AI

Vyjednávání začalo 20. března a jeho cílem má být tříletá smlouva pro více než 11,5 tisíce filmových a televizních scenáristů. Pokud by došlo ke stávce, pocítí změnu nejdříve diváci pořadů, které se vyrábí aktuálně: talk show a nekonečných seriálů. U sitcomů nebo dramatických sérií by byla prodleva delší, vysílají se minimálně s několika měsíčním zpožděním.

Jedna ze scenáristek, Amy Aniobi, pro agenturu AP prohlásila, že se rozhodla podpořit možnost stávky, protože životní úroveň některých scenáristů klesla na úroveň, kdy je pro ně nezbytné si hledat druhou práci. Obzvlášť ve městech jako je New York nebo Los Angeles.

Mezi některé z požadavků WGA patří zvýšení minimální mzdy pro scenáristy nebo standardizace honorářů bez ohledu na to, zdali uvádí jejich dílo kina nebo streamovací platformy. Součástí požadavků je také zákaz použití umělé inteligence.

Ke shodě či kompromisu by obě asociace měly dojít před 1. květnem. Po tomto datu zástupci WGA uvedli, že jsou připraveni vyhlásit stávku kdykoliv.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno